• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Szpital wojewódzki zmodernizuje centralną sterylizatornię. Koszt to ponad 1,6 mln zł

Autor: oprac. SzB • Źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Rynek Zdrowia28 lipca 2022 12:32

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zmodernizuje centralną sterylizatornię. Koszt to ponad 1,6 mln zł, z czego ponad 1,4 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania. Resztę kwoty dołoży sama placówka.

Szpital wojewódzki zmodernizuje centralną sterylizatornię. Koszt to ponad 1,6 mln zł
Szpital wojewódzki zmodernizuje centralną sterylizatornię. Fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej/Facebook
  • Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zmodernizuje centralną sterylizatornię
  • - W ramach zadania planuje się wymianę czterech urządzeń służących do sterylizacji oraz wykonanie drobnych prac budowlanych związanych z ich instalacją - czytamy w komunikacie bielskiego szpitala
  • Realizacja tej inwestycji, jak informują przedstawiciele placówki w mediach społecznościowych, rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zmodernizuje centralną sterylizatornię

Centralna sterylizatornia w szpitalu w Bielsku-Białej doczeka się modernizacji. Placówka poinformowała o tym w mediach społecznościowych w środę, 27 lipca. Całkowity koszt inwestycji to ponad 1,6 mln zł, z czego ok. 1,4 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania. Pozostałe środki dołoży sam szpital.

- W ramach zadania planuje się wymianę czterech urządzeń służących do sterylizacji oraz wykonanie drobnych prac budowlanych związanych z ich instalacją - możemy przeczytać w komunikacie bielskiego szpitala. 

Zakupiony zostaną: sterylizator plazmowy, dwie sztuki myjni-dezynfektora przelotowego, a także sterylizator parowy przelotowy z wytwornicą parową.

Wyposażenie to koszt ok. 1,3 mln zł. Pozostałe ponad 300 tys. zł przeznaczone zostanie na modernizację pomieszczeń, aby były dostosowane do nowych urządzeń. Realizacja tej inwestycji rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku. 

"Urządzenia posiadają małą wydajność. Dlatego pilnie wymagają wymiany"

Placówka w Bielsku-Białej jest jedną z najważniejszych lecznic na południu kraju.

- W trakcie trwania kolejnych fal pandemii nasza placówka kompleksowo leczy pacjentów z COVID-19, świadcząc usługi medyczne od wstępnej diagnostyki zakażonych, którzy zgłaszają się na SOR, poprzez leczenie osób wymagających hospitalizacji, aż do ratowania życia chorych, będących w najcięższym stanie na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii - wyjaśnia Łukasz Matlakiewicz, wicedyrektor szpitala ds. administracyjno-technicznych. 

Jak podkreśla Matlakiewicz, sprzęt, urządzenia czy wyposażenie, które mają bezpośredni kontakt z materiałem zakaźnym, na każdym etapie diagnostyki i leczenia muszą podlegać intensywnej sterylizacji i dezynfekcji.

- To się odbywa w centralnej sterylizatorni. Pracownia w czasie trwania każdej fali zakażeń jest bardzo mocno obciążona. Większość używanego tam sprzętu jest przestarzała i mocno wyeksploatowana. Urządzenia posiadają małą wydajność. Dlatego pilnie wymagają wymiany - dodaje Matlakiewicz.

Dyrektor przypomina także, że nowe wyposażenie "pozwoli utrzymać na wysokim poziomie standardy dezynfekcji termicznej, zapewniając bezpieczeństwo pacjentów i personelu bez użycia środków chemicznych".

- Znacznie skrócony zostanie czas mycia i dezynfekcji. Niezwykle ważne jest również wyeliminowanie tzw. błędu ludzkiego, ponieważ proces będzie sterowany automatycznie - podkreśla w oficjalnym komunikacie szpitala, Matlakiewicz.

Bielski szpital wojewódzki jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum