• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Superbakteria rzadziej atakuje zachodniopomorskie szpitale

Autor: ekoszalin.pl/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2017 10:27

Z danych inspekcji sanitarnych w województwie zachodniopomorskim wynika, że zmniejszyła się liczba zakażeń szpitalnych. Rzadziej pacjenci takich placówek mieli też styczność z superbakterią, tzw. "New Delhi", której udało się uodpornić na większość antybiotyków.

Superbakteria rzadziej atakuje zachodniopomorskie szpitale
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie opublikowała właśnie raport dotyczący zakażeń szpitalnych w 2016 roku. Fot. archiwum

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie opublikowała właśnie raport dotyczący zakażeń szpitalnych w 2016 roku. W 2016 roku na terenie woj. zachodniopomorskiego odnotowano 26 ognisk zakażeń szpitalnych, tj. sytuacji w których zakażeniu uległy minimum dwie osoby i stwierdzono powiązanie miedzy tymi zakażeniami, natomiast w roku 2016 - 29 ognisk epidemicznych, w których zakażeniu uległo 106 osób tj. o 64 osoby mniej niż w 2015r.

Najczęściej wskazywanym źródłem zakażenia w analizowanych ogniskach byli zakażeni pacjenci, możliwość transmisji przez środowisko szpitalne oraz przez ręce personelu szpitalnego.

Najwięcej zakażeń zgłaszanych jest z oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, gdzie trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia, z obniżoną odpornością i w stanie ogólnym ciężkim.

Wśród wszystkich zgłoszonych w 2016r.przez szpitale patogenów alarmowych zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM stwierdzono w 10 przypadkach. Zakażenia tym typem bakterii wystąpiły na terenie czterech szpitali w województwie.

W 2017 r. szpitale woj. zachodniopomorskiego dotychczas nie zgłosiły zakażeń pałeczką K.pneumoniae NDM.

Więcej: ekoszalin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum