gs24.pl, RR/Rynek Zdrowia | 02-11-2018 21:56

Superbakteria New Delhi w szpitalu w Zdunowie. Nic się nie stało?

Głos Szczeciński poinformował, że na oddziale V w Zdunowie (chirurgii urazowo-ortopedycznej) Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie doszło do zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae NDM.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O sprawie opowiedział czytelnik zaniepokojony stanem zdrowia 77-letniej matki, która w szpitalu przeszła operację biodra. Z jego relacji wynika, że w środę (31 października) cały oddział został ewakuowany na drugą stronę budynku. - Teraz chcą mamę szybko wypisać do domu, choć jest w bardzo złym stanie. Nie może chodzić, leży pod tlenem, nic nie je, wyje z bólu. Bardzo źle wygląda - opowiadał zaniepokojony.

Dodał, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła tam 90-letnia kobieta ze Stargardu, która była nosicielką. Jego mama leżała z nią w jednej sali. On sam obawia się, że mógł się zarazić w szpitalu. Lekarz przepisał mu antybiotyk i nakazał zrobić badania.

Tymczasem szpital twierdzi, że to typowa sytuacja. Natalia Andruczyk, rzecznik Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, potwierdza, że kilka dni temu w oddziale V stwierdzono nosicielstwo u dwóch pacjentów bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, czyli śmiercionośną superbakterią New Delhi.

Jej zdaniem tego typu zakażenie to typowa sytuacja, nic nadzwyczajnego. Zapewnia, że szpital czyni wszystko, by zminimalizować ryzyko. Pacjenci są izolowani, sale oznaczone są żółtą kartką. Personel zwraca uwagę odwiedzającym, że to jest szpital, nie sanatorium.

Czytaj: www.gs24.pl

Tymczasem, jak zauważają eksperci, dla pacjentów szpitali szczególnie niebezpieczne są szczepy bakteryjnych Enterobacteriaceae (w tym pałeczki Klebsiella pneumoniae) wytwarzających karbapenemazy typu KPC, NDM, OXA-48, pałeczki Gram-ujemne Pseudomonas, Acinetobacter, Enterococcus oporne na wankomycynę oraz Clostridium difficile.

Bakteria New Delhi jest oporna na antybiotyki, odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią co drugiego pacjenta.

Z danych inspekcji sanitarnych w województwie zachodniopomorskim wynika, że wśród wszystkich zgłoszonych w 2016 r. przez szpitale patogenów alarmowych zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM stwierdzono w 10 przypadkach. Zakażenia tym typem bakterii wystąpiły na terenie czterech szpitali w województwie. W 2017 r. szpitale woj. zachodniopomorskiego nie zgłosiły zakażeń pałeczką K.pneumoniae NDM.

Czytaj także: Superbakteria rzadziej atakuje zachodniopomorskie szpitale