• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Superbakteria New Delhi już u dwóch pacjentów szpitala w Raciborzu

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP18 sierpnia 2021 06:01

Bakterię New Delhi wykryto u dwóch pacjentów interny Szpitala Rejonowego im. dra J. Rostka w Raciborzu. Obaj zostali odizolowani od pozostałych chorych - podał we wtorek dyrektor lecznicy.

Superbakteria New Delhi już u dwóch pacjentów szpitala w Raciborzu
O sytuacji powiadomione zostały okoliczne szpitale Fot. Shutterstock
  • U dwóch pacjentów oddziału wewnętrznego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wykryto bakterię New Delhi
  • Obaj chorzy zostali odizolowani od pozostałych, o sytuacji powiadomione zostały okoliczne szpitale
  • Według Światowej Organizacji Zdrowia bakteria New Delhi jest zaliczana do grupy tzw. superbakterii, opornych na działanie wielu antybiotyków

- Na drugim oddziale wewnętrznym, niecovidowym, z 30-łóżkami, wykryto u jednego z pacjentów bakterię New Delhi. Badania przesiewowe wykazały następnie nosicielstwo u jeszcze jednego pacjenta spośród 21 przebywających ogółem na oddziale. Obaj zostali odizolowani od pozostałych - poinformował we wtorek dyrektor szpitala Ryszard Rudnik.

"Zawiadomiliśmy sąsiednie szpitale"

- Mam nadzieję, że do końca tygodnia uda nam się tę sytuację zamknąć - wskazał Rudnik. Dodał, że oddział wewnętrzny poddano wzmożonemu reżimowi sanitarnemu. Wystąpienie ogniska bakterii zgłoszono do sanepidu. Zwiększono też liczbę personelu pod kątem opieki nad izolowanymi pacjentami.

Dyrektor podkreślił, że na zasadzie dobrej współpracy o sytuacji na oddziale wewnętrznym swojego szpitala poinformowane zostały okoliczne placówki - pod kątem zabezpieczenia przyjęć pacjentów. Sytuacja w okolicy jest o tyle skomplikowana, że od początku lipca z powodu problemów kadrowych nie działa oddział wewnętrzny szpitala wojewódzkiego w Rybniku.

Ponadto we wtorek rano w jednej z trzyosobowych sal oddziału wewnętrznego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu wybuchł pożar. W szpitalu czasowo ewakuowano do innych budynków 57 pacjentów. Nikomu nic się nie stało, ale do czasu ustalenia przyczyny pożaru tamtejszą internę wyłączono z użytkowania, a pacjentów przeniesiono na inne oddziały.

Zakażenie New Delhi poważnie zagraża zdrowiu i życiu

Według Światowej Organizacji Zdrowia bakteria New Delhi jest zaliczana do grupy tzw. superbakterii, opornych na działanie wielu antybiotyków. W wyniku zakażenia nią może dojść do poważnego zagrożenia zdrowia i życia chorego.

Bakeria New Delhi (NDM-1) to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Pierwszy raz jej obecność stwierdzono u pacjentów w Indiach w 2008 r. W 2014 r. pierwszy raz wykryto ją w Polsce.

U chorych może wywołać wiele groźnych chorób m.in. zapalenie płuc, układu moczowego, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę. Według specjalistów bakteria dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową lub przez uszkodzone tkanki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum