• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Specjaliści: program lekowy dla WZW C okaże się fikcją?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2013 13:25

Bez dodatkowych środków nie będziemy w stanie stosować u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C) tzw. terapii trójlekowej - alarmują lekarze. Ich zdaniem rozszerzenie od 1 maja programu lekowego dla tych chorych może okazać się fikcją.

Specjaliści: program lekowy dla WZW C okaże się fikcją?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk zapewnił PAP, że nie ma żadnych podstaw do obaw o prawidłową realizację nowego świadczenia. 

Jak powiedział PAP prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Polska praktycznie jako ostatni kraj w Unii Europejskiej wprowadziła finansowanie terapii trójlekowej dla chorych z WZW C.

Polega ona na dołączeniu do standardowo stosowanej kombinacji dwóch leków (pegylowanego interferonu alfa i rybawiryny) leku trzeciego z grupy tzw. inhibitorów proteazy - boceprewiru lub telaprewiru. Możliwość leczenia trzema lekami dotyczy osób zakażonych wirusem HCV o tzw. genotypie 1, który w Polsce stwierdza się u 80 proc. pacjentów z WZW C. - Terapia dwulekowa u pacjentów zakażonych genotypem 1 wirusa HCV daje jedynie 40-50 proc. wyleczeń. Po dołączeniu inhibitora proteazy odsetek wyleczeń wzrasta do 70-80 proc. - powiedział prof. Flisiak. 

Zaznaczył, że zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami terapia trójlekowa powinna być stosowana u wszystkich pacjentów z WZW C zakażonych genotypem 1 wirusa HCV - zarówno u tych, których leczenie dwoma lekami nie dało efektów, jak i u nowo zdiagnozowanych chorych. 

O tym, że terapię trójlekową powinni otrzymywać najszybciej chorzy na WZW C z najbardziej zaawansowanym włóknieniem wątroby mówiła w trakcie niedawnej debaty w Warszawie prof. Małgorzata Pawłowska, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Jak wyjaśniła, ci chorzy są w największym stopniu zagrożeni śmiertelnymi następstwami choroby, jak marskość czy rak wątrobowokomórkowy. Oni nie mogą czekać. 

Zaznaczyła jednak, że już na początku roku placówki leczące chorych z WZW C miały zaplanowaną pulę pacjentów, którzy będą otrzymywać standardową terapię dwulekową - w ramach środków zakontraktowanych z NFZ w grudniu 2012 r. Tymczasem terapia trójlekowa jest blisko trzykrotnie droższa od dwulekowej. Zatem bez dodatkowych pieniędzy albo nie będzie jej można stosować, albo będzie podawana zbyt małej liczbie osób.

Dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ Barbara Wójcik-Klikiewicz poinformowała podczas debaty, że obecnie z ośrodkami leczącymi chorych na WZW C podpisywane są aneksy do wynegocjowanych wcześniej kontraktów, w celu rozszerzenia programu lekowego. Każdy ośrodek będzie musiał indywidualnie negocjować nakłady finansowe na ten cel z OW NFZ. 

- NFZ wiedział o inicjatywach rozszerzenia programu. Mam deklaracje dyrektorów oddziałów wojewódzkich, że pewne rezerwy finansowe na ten cel zostały przez nich przewidziane. Pytanie, czy będą one adekwatne do potrzeb - powiedziała Klikiewicz. 

W informacji przesłanej PAP rzecznik MZ zapewnił, że pacjenci, którzy spełniają kryteria włączenia do programu będą mieli dostęp do terapii trójlekowej, po podpisaniu przez ośrodki leczące chorych odpowiednich aneksów. Zaznaczył też, że minister zdrowia, podejmując decyzję o rozszerzeniu programu lekowego dla chorych na WZW C, miał na uwadze możliwości finansowe NFZ, a przedstawiciele Funduszu byli aktywnie włączeni w proces refundacyjny. 

Prof. Flisiak zastrzegł jednak, że w Polsce w ramach programu tylko jedna grupa nieleczonych uprzednio pacjentów może otrzymać terapię trójlekową. Są to chorzy z odpowiednim wariantem genu interleukiny 28 (IL-28), określanym w skrócie jako T/T.  Takiego rozwiązania nie ma w żadnym kraju. Nie ma też ono  uzasadnienia naukowego - pacjenci z wariantem T/T interleukiny 28 stanowiący zaledwie 20 proc. chorych nie odpowiadają lepiej na leczenie niż ci z wariantem C/T, którzy stanowią aż połowę. W jego ocenie  kryterium to przyjęto ze względów ekonomicznych,.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum