Specjaliści opracowali przewodnik nt. bezpieczeństwa pracy przy użyciu ostrych narzędzi
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcach w placówkach medycznych, których personel jest narażony na zranienie ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, jak powinno wyglądać postępowanie poekspozycyjne oraz jak przygotować raport o bezpieczeństwie i higienie pracy - można się dowiedzieć z przewodnika opracowanego przez Polskie Towarzystwo Lekarzy Epidemiologów Chorób Zakaźnych pod patronatem GIS.

Publikacja stanowi praktyczny przewodnik po rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienia ostrymi narzędziami używanymi przy udzieleniu świadczeń zdrowotnych.
Zranienia ostrymi narzędziami przez personel medyczny są jednym z bardzo istotnych problemów polskiej ochrony zdrowia. Statystyki pokazują, że w naszym kraju dochodzi niemal do 100 zakłuć dziennie.
Rozporządzenie jest próbą uporządkowania obowiązków pracodawcy wobec pracownika, który wypełniając swoje obowiązki służbowe powinien znać warunki bezpiecznej pracy i przestrzegać ich oraz mieć zorganizowane stosownie do tego stanowisko pracy, wyposażone w bezpieczny sprzęt.
Wydawnictwo "Zakłucia ostrymi narzędziami" ma na celu przybliżenie obowiązujących przepisów oraz pokazanie, w jaki sposób należy je wdrożyć w każdej placówce medycznej. Poza główymi postanowieniami prawa w przewodniku zapisano sugerowane działania do podjęcia przez różne grupy zawodowe, ich harmonogram, a także informacje dotyczące egzekucji i kontroli wdrożenia przepisów rozporządzenia.
Autorzy publikacji wskazują m.in na ekonomiczne i zdrowotne korzyści z zastosowania nowego prawa dla pracodawców i pracowników.
Publikacja zwiera też gotowe wzory raportu oceny ryzyka w miejscu pracy, który pracodawcy są zobligowani przygotować do 28 lutego br., a także w każdym przypadku wystąpienia incydentu zranienia ostrym narzędziem w placówce medycznej.
- Bezpieczne i higieniczne warunki pracy leżą w interesie zarówno pracodawców jak i pracowników. Jeżeli obie strony potraktują tę zasadę poważnie i odpowiedzialnie, to mamy szansę przybliżyć się do standardów światowych, jeśli chodzi o kompleksowe podejście do zagadnień związanych z profilaktyką i postępowaniem poekspozycyjnym - podkreśla prof. Andrzej Gładysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, współautor opracowania.
Poradnik można otrzymać drogą mailową pisząc na adres: zon@onboard.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)