• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Śląsk: ogniska superbakterii coraz bardziej powszechne w szpitalach

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2019 21:22

W 2018 roku w szpitalach w województwie śląskim odnotowano aż 45 ognisk niezwykle groźnej bakterii Clostridium difficile. Dla porównania w 2011 informowano o tylko jednym takim ognisku.

Śląsk: ogniska superbakterii coraz bardziej powszechne w szpitalach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do pierwszego zakażenia wywołanego Clostridium difficile doszło w kwietniu 2011 roku. Wtedy stwierdzono tylko jedno takie ognisko na terenie śląskich szpitali. W 2018 roku zakażone bakterią zostały 193 osoby, natomiast narażone na zakażenie były 2703 osoby.

Jak podają eksperci, ogniska zakaźne występują głównie na oddziałach: chorób wewnętrznych, chirurgicznych i neurologicznych.

Specjaliści wyjaśniają, że powstawanie nowych ognisk zakaźnych w placówkach medycznych, to efekt nadużywania przez pacjentów antybiotyków.

W województwie śląskim na każde 1000 mieszkańców antybiotyki zażywa 26 osób. W łódzkim, które wiedzie w Polsce pod tym względem prym - aż 30 osób na 1000 mieszkańców w razie wystąpienia dolegliwości sięga po antybiotyk. Dla porównania w Niemczech - 13, a w Szwecji - 11.

Zwalczanie zakażenia bakterią oporną na antybiotykoterapię jest szczególnie trudne u pacjentów szpitali, gdy wcześniej trafili tam w celu leczenia innej choroby.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum