×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Sanepid: nadużywanie antybiotyków zmniejsza ich skuteczność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 grudnia 2013 15:17

Antybiotyki nie są bronią przeciw wirusom, a ich nadużywanie niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów opornych na ich działanie - podkreślali we wtorek (3 grudnia), na konferencji prasowej, specjaliści z łódzkiego Sanepidu.

Sanepid: nadużywanie antybiotyków zmniejsza ich skuteczność
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Nadużywając antybiotyków, pozbawiamy się bardzo dobrej broni w walce z infekcjami bakteryjnymi. To będzie wkrótce stanowiło poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Prowadzi to również do skutków ekonomicznych: zwiększenia kosztów opieki zdrowotnej, wydłużenia czasu pobytu pacjentów w szpitalu oraz niepowodzeń terapeutycznych - powiedziała we wtorek dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Urszula Sztuka-Polińska.

Podczas konferencji zwrócono uwagę na to, że coraz trudniej jest monitorować wykorzystywanie antybiotyków, bo wiele osób używa ich bez konsultacji z lekarzem. Wykorzystują do tego przechowywane w domowych apteczkach leki z poprzednich kuracji.

- W szpitalach coraz częściej wykrywa się drobnoustroje oporne na antybiotyki. To efekt tego, że trafiają tam pacjenci, którzy byli już wielokrotnie leczeni antybiotykami. Często nie wiedzą jednak, jakich antybiotyków używali i w jakich dawkach - poinformowała Maria Cianciara, konsultant woj. w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że ze względu na różny zakres działania, różne dawki stosowane w leczeniu określonych infekcji oraz różny zakres kuracji antybiotyki powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Podkreślili też, że antybiotyki są skuteczne jedynie w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych, a nie działają w infekcjach wirusowych. Oznacza to, że nie powinno się nimi leczyć m.in. przeziębienia, grypy, opryszczki, kaszlu czy zapalenia gardła. W zapobieganiu infekcjom wirusowym dróg oddechowych nie należy więc używać antybiotyków, tylko pamiętać o zasadach higieny oraz o szczepieniach ochronnych, które "w Polsce są praktycznie niewykorzystywane".

Antybiotyki to naturalne, wtórne produkty metabolizmu drobnoustrojów, które stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. W wyniku ich działania komórki bakteryjne umierają lub mają ograniczone możliwości rozmnażania się. Pierwszym antybiotykiem była penicylina, którą wynalazł w 1928 r. Alexander Fleming.

W Unii Europejskiej na infekcje wywołane bakteriami opornymi na wiele antybiotyków co roku umiera 25 tys. chorych, a w Stanach Zjednoczonych - 23 tys. Niedługo wiele szczepów bakterii może być opornych na większość dostępnych antybiotyków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum