• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Radomsko: kolejne przypadki zakażenia lekooporną bakterią New Delhi

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2019 10:55

Już u trójki pacjentów oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Radomsku stwierdzono obecność bakterii klebsiella pneumoniae, tzw. New Delhi. Oddział zawiesił przyjęcia, a ich wznowienie ma być możliwe dopiero po dezynfekcji.

Radomsko: kolejne przypadki zakażenia lekooporną bakterią New Delhi
Po tym, jak bakterię wykryto u jednej pacjentki, badania wykonano u wszystkich osób przyjętych na oddział w ciągu 48 godzin. Fot. PTWP

Po tym, jak bakterię wykryto u jednej pacjentki, badania wykonano u wszystkich osób przyjętych na oddział w ciągu 48 godzin. Okazało się, że zakażone są jeszcze dwie inne osoby. By wyeliminować zagrożenie, dyrektor placówki zarządził ograniczenie odwiedzin na oddziale wewnętrznym; wstrzymano także przyjęcia nowych pacjentów.

Przemysław Drozdek z kancelarii szpitala informuje w Dzienniku Łódzkim, że pacjenci, u których stwierdzono obecność bakterii, są w stabilnym stanie i zostali odizolowani od reszty chorych.

Potwierdza, że oddział wewnętrzny ma zostać zatrzymany - gdy wszyscy pacjenci zostaną wypisani (ewentualnie po badaniach przeniesieni na inne oddziały), zostanie tu przeprowadzona kompleksowa dezynfekcja.

Uspokaja, że sytuacja jest stabilna i nie ma nowych zakażeń.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków. Jest szczególnie groźna dla osób osłabionych.

Przypomnijmy, że pięć lat temu sanepid odnotował 103 przypadki zakażenia New Delhi w Polsce, trzy lata temu niecałe pięćset. Rok temu liczba ta sięgnęła już 2404 przypadków. Do końca tego roku liczba zakażeń może dojść do trzech tysięcy.

Liczba zakażeń New Delhi rośnie w geometrycznym tempie. - Musimy po pierwsze dobrze rejestrować pacjentów, podejmować procedury, by ich zabezpieczyć. Muszą być też absolutnie jednakowe standardy postępowania z pacjentami - nosicielami tych dramatycznie niebezpiecznych bakterii - mówił podczas ogólnopolskiego spotkania epidemiologów w Starych Jabłonkach w październiku 2018 r. główny inspektor sanitarny kraju dr Jarosław Pinkas.

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 roku. Wkrótce potem duża liczba chorych pojawiła się w Poznaniu. Obecnie najwięcej przypadków zakażonych tą bakterią notuje się na Mazowszu, Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum