Radom: kolejny przypadek groźnej bakterii w kraju

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 września 2016 13:30

New Delhi - bakteria oporna na antybiotyki budzi strach. Teraz muszą się z nią zmierzyć specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, do którego trafiła zakażona nią pacjentka.

Radom: kolejny przypadek groźnej bakterii w kraju
Raporty o podjętych działaniach szpitale co miesiąc wysyłają do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Fot. archiwum RZ

Personel szpitala uspakaja, że pobyt chorej z NDM nie stanowi zagrożenia dla pozostałych pacjentów.

New Delhi to bakteria oporna na antybiotyki beta-laktamowe, w tym na karbapenemy o szerokim spektrum działania. Stąd przyjęta nazwa tego drobnoustroju - NDM (skrót od New Delhi metallo-β-lactamase. Nazwa pochodzi od New Delhi, miasta w Indiach, w którym po raz pierwszy wykrytą tę bakteroę w 2008 r.).

W kwietniu z bakterią walczyły stołeczne szpitale. 

Jak mówił nam w maju br. dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Polsce uruchomiony został już specjalny program, który polega na wychwytywaniu nosicieli tej bakterii przy przyjęciu do szpitala, a następnie ich izolacji w jednoosobowych salach, tak aby nie doszło do zakażenia innych pacjentów.

Do badania przesiewowego pobiera się próbkę kału, gdyż drobnoustrój ten należy do grupy bakterii jelitowych.

Podczas pobytu w szpitalu nosiciel nieświadomie rozprzestrzenia bakterię w najbliższym otoczeniu, w tym na innych pacjentów. Najczęściej dzieje się to podczas korzystania z toalety, ale także przez skażone ręce, pościel czy bieliznę osobistą. Sprzyja temu również biegunka oraz zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej.

Do sali, w której przebywa pacjent z bakterią NDM, należy wchodzić w jednorazowym fartuchu, dezynfekować ręce przed i po kontakcie z pacjentem, a także często odkażać sprzęty dotykane przez chorego.

Raporty o podjętych działaniach szpitale co miesiąc wysyłają do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Nosiciele tej bakterii są monitorowani.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum