×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Promocja właściwej antybiotykoterapii - w kryteriach NFZ

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia18 listopada 2013 13:23

18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, który ma na celu podniesienie świadomości na temat racjonalnego stosowania antybiotyków. NFZ przypomina z tej okazji, że polityka antybiotykowa prowadzona w szpitalach będzie elementem oceny jakości kontraktowanych świadczeń.

Promocja właściwej antybiotykoterapii - w kryteriach NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że prowadzi prace w celu zwiększenia roli jakości w ocenie ofert świadczeniodawców. Istotnym elementem oczekiwanym od świadczeniodawców będzie monitorowanie realizacji przepisów ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych oraz promowanie prawidłowej polityki antybiotykowej w szpitalach.

Jako jedno z narzędzi oceny jakości kontroli zakażeń szpitalnych przewiduje się ankietę, w której świadczeniodawcy odpowiedzą na pytania dotyczące zasad monitorowania zakażeń w szpitalu, jak również prowadzenia badań epidemiologicznych. Ocenie będzie podlegać również fakt posiadania i stosowania przez szpital własnej procedury postępowania w zakresie antybiotykowej profilaktyki okołooperacyjnej oraz programu racjonalnej polityki antybiotykowej, zgodnej z rekomendacjami Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

W opinii ekspertów jednym z kluczowych elementów skutecznego programu kontroli zakażeń szpitalnych jest odpowiednio wykształcona kadra odpowiedzialna za opracowanie programu, wiarygodne monitorowanie zakażeń szpitalnych, wprowadzenie procedur profilaktyki zakażeń, a wreszcie szkolenia personelu szpitala. Rzetelnie prowadzony program kontroli zakażeń szpitalnych może być jednym z najbardziej efektywnych finansowo programów realizowanych przez szpital poprzez skrócenie okresu hospitalizacji, zmniejszenie częstości występowania zakażeń.

Szpitalna polityka antybiotykowa powinna być prowadzona przez przygotowany do zadań zespół do spraw antybiotykoterapii, który opracuje szpitalną listę antybiotyków i wskazania do ich stosowania. Istotną częścią prowadzonych działań powinien być monitoring stosowania antybiotyków, nieustanna edukacja oraz administracyjna kontrola.

W świetle mało skutecznych działań należy promować procedury, mające na celu kontrolę zakażeń szpitalnych oraz dbałość o prawidłową politykę antybiotykową. Dlatego też NFZ będzie brał pod uwagę wymienione parametry w trakcie oceny świadczeniodawców w postępowaniach konkursowych prowadzonych z początkiem 2014 roku.

Więcej: www.nfz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum