• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Poznań: sprawdzali kto ma czyste ręce w szpitalu

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2015 09:55

Personel i pacjenci Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu sprawdzali co noszą na swoich rękach. Okazuje się, że mimo mycia, na ich dłoniach wciąż znajdują się liczne drobnoustroje, często lekooporne bakterie.

Poznań: sprawdzali kto ma czyste ręce w szpitalu
Fot. archiwum

Akcję przeprowadzono w związku ze Światowy Dniem Higieny Rąk  ( 5 maja). Lekarze, studenci medycyny, chorzy i ich rodziny, grubo ponad setka osób, sprawdzali, czy potrafią myć ręce.

Jak się okazuje nie jest to proste.  Mydło najczęściej nie dociera do przestrzeni między palcami, paznokci, kciuków, wierzchu dłoni. Dlatego w lecznicy prowadzony jest program, który ma poprawić higienę rąk.

Jak myć ręce, żeby naprawdę były czyste? Jak wyjaśniał  portalowi rynekzdrowia.pl  prof. Didier Pittet, ekspert WHO, twórca programu "Clean Care is Safer Care" higiena rąk to najlepsza forma walki z drobnoustrojami,  pozwalająca zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych nawet o połowę. 

- Wystarczy 30 sekund by zapobiec szerzeniu się wirusów i bakterii. Tyle zajmuje właściwa dezynfekcja rąk z użyciem preparatu alkoholowego. Alkohol nie zmywa drobnoustrojów jak woda, ale skutecznie je niszczy, zatem preparaty które go zawierają są bardzo skuteczne - wyjaśniał specjalista.

Profesor zwracał uwagę, że mycie rąk mydłem jest wskazane w sytuacjach, gdy dłonie są widocznie brudne, w pozostałych przypadkach należy używać preparatów do dezynfekcji.  

Zakażenia szpitalne to problem wszystkich szpitali. W ich wyniku umiera rocznie na świecie 16 mln pacjentów. - Gdyby personel medyczny przestrzegał procedur związanych z higieną rąk, można by zmniejszyć o połowę liczbę zakażeń szpitalnych i tym samym zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych nawet o 8 mln - zaznaczał ekspert.

W Polsce problem zakażeń szpitalnych dotyka ok. 6-8 proc. hospitalizowanych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum