Pomorskie: szpitale chronią pacjentów przed bakteriami opornymi na antybiotyki

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2018 14:14

W szpitalach województwa pomorskiego obowiązuje kwarantanna dla pacjentów, którzy wcześniej leczyli się w niektórych placówkach m.in. w Mazowieckiem lub Podlaskiem. Chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii, na które nie działają żadne antybiotyki.

Chodzi o ochronę przed bakteriami, na które nie działają żadne antybiotyki Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Małgorzata Sobania, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego  wyjaśnia, że każdy pacjent, który leczył się w szpitalach m.in. w Warszawie, czy w Białymstoku jest na pewien czas izolowany i szczegółowo badany. W placówkach są specjalne zespoły odpowiedzialne za zwalczanie zakażeń. Na ich czele stoją pielęgniarki epidemiologiczne, które kontrolują cały proces - informuje Radio Gdańsk.

Nosicielstwo groźnego szczepu bakterii Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 stwierdzono pod koniec ub.r. u ośmiu osób na Pomorzu. Wdrożono procedury, które zapobiegły rozszerzeniu się zakażeń bakteriami opornymi na najsilniejsze antybiotyki na kolejne osoby. Ale pacjenci, którzy są nosicielami stale pojawiają się w pomorskich szpitalach.

Tomasz Augustyniak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku wskazuje, że na Mazowszu liczba osób zakażonych jest największa i może już sięgać kilku tysięcy. Dodaje, że to właśnie tacy pacjenci, którzy leczyli się poza Pomorzem są potencjalnym źródłem zakażenia i dlatego pomorskie szpitale zaostrzyły procedury.

Osoby zakażone mogą nie mieć bardzo długo żadnych objawów. Bakteria może zaatakować w przypadku osłabienia odporności, a wówczas nie ma antybiotyku, który mógłby ją zwalczyć. Województwa pomorskie i lubuskie to regiony, w których jest najmniej w Polsce zakażeń szpitalnych groźnymi bakteriami opornymi na antybiotyki.

Więcej: radiogdansk.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum