Polskie preparaty bezwzględne dla bakterii E.coli
W Instytucie Chemii Organicznej PAN opracowano preparaty przeciwbakteryjne, pozwalające skutecznie walczyć z bakterią E.coli. Najważniejsze badania już za naukowcami, ale pierwsze leki na bazie opracowanych związków mogą się pojawić najwcześniej za 10 lat.

- Już teraz można go wykorzystywać do aseptyki sprzętu medycznego jednorazowego użytku. Jest przydatny przy zapobieganiu infekcjom szpitalnym powstającym, np. przy cewnikowaniu osób chorych - powiedziała prof. Lipkowska, kierująca badaniami.
W ostatnich latach gwałtownie wzrasta ilość zakażeń bakteryjnych trudnych do leczenia lub wręcz nie poddających się leczeniu obecnie dostępnymi antybiotykami. Jak tłumaczy uczona, wiele szczepów bakteryjnych, tzw. ''opornych'' wykształciło systemy obronne neutralizujące tradycyjne antybiotyki np. penicyliny.
- Cały problem bierze się z tego, że większość antybiotyków jest pochodnymi ograniczonej liczby związków wyjściowych działających na komórki bakteryjne według podobnego mechanizmu. Poszukiwanie nowych grup związków przeciwbakteryjnych, działających według innych mechanizmów biologicznych jest prawdziwym wyzwaniem naukowym, a nie jest szczególnie opłacalne i nie stanowi priorytetu poszukiwań firm farmaceutycznych - wyjaśniła.
Jej grupa z Instytutu Chemii Organicznej PAN opracowała i przebadała ''bibliotekę'' około 100 nowych związków
- Nasze badania prowadzone są w ścisłej współpracy z grupą dr hab. Jolanty Soleckiej z Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Ze związków przez nas syntetyzowanych, udało się wyselekcjonować grupę działającą bardzo dobrze na szczepy bakterii oporne na antybiotyki. Zwalczają one przede wszystkim bakterię E.coli - podała profesor.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)