Podkarpacie: w tym województwie nie ma ani jednego mikrobiologa

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2018 19:55

Podkarpacie jest jednym z czterech województw w kraju, które nie ma ani jednego specjalisty mikrobiologa - wynika z najnowszego raportu NIK. Tymczasem w ciągu roku liczba zakażeń lekoopornymi szczepami bakterii w Polsce wzrosła trzykrotnie, za co winę ponosi m.in. brak odpowiedniej higieny w szpitalach - przypomina Gazeta Wyborcza.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Brudne ręce personelu medycznego, skażone otoczenie chorego, zatrudnianie osób nieprzygotowanych do pracy w szpitalach - to główne przyczyny zakażeń szpitalnych. Pisze o tym w swoim najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Dane są zatrważające, bo wynika z nich, że tylko w ciągu roku, między 2015 a 2016 rokiem, liczba pacjentów m.in zarażonych lekoopornymi szczepami bakterii Klebsiella Pneumoniae NDM wzrosła aż trzykrotnie. Są one odporne na prawie wszystkie antybiotyki. Potrafią się szybko rozprzestrzeniać i utrzymywać w przewodzie pokarmowym nawet przez kilka lat.

Oprócz zapalenia płuc mogą doprowadzić do stanu zapalnego układu moczowego czy opon mózgowo-rdzeniowych. Na zakażenia najbardziej narażeni są pacjenci po przeszczepach, z zaburzeniami odporności po przebytym nowotworze, dzieci do pierwszego roku życia i osoby starsze.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum