×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Pisz: woda w wodociągu niezdatna do picia

Autor: PAP - Marcin Boguszewski/Rynek Zdrowia28 listopada 2017 13:54

Woda z wodociągu zaopatrującego ponad 21 tys. mieszkańców mazurskiego Pisza i kilkunastu okolicznych wsi jest niezdatna do spożycia - podały we wtorek (28 listopada) służby sanitarno-epidemiologiczne. W próbkach wody wykryto obecność bakterii grupy coli.

Pisz: woda w wodociągu niezdatna do picia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wydanym we wtorek komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piszu poinformował, że woda z tamtejszego wodociągu publicznego nie nadaje się do spożycia. Można ją wykorzystywać jedynie do celów sanitarnych (spłukiwania toalet) i gospodarczych po przegotowaniu.

Wodociąg zaopatruje 21,9 tys. mieszkańców Pisza i okolicznych miejscowości: Babrosty, Borki, Imionek, Jabłoń, Jagodne, Jeglin, Kałęczyn, Karwik, Łupki, Maldanin, Snopki, Szczechy Małe, Szczechy Wielkie, Trzonki, Wąglik i Zdory.

Powodem takiej decyzji służb sanitarnych było wykrycie obecności bakterii z grupy coli w próbkach wody pobranej do badań. Oznacza to, że woda nie spełnia wymagań rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Decyzja o braku przydatności wody do spożycia obowiązuje do odwołania. Do tego czasu miejskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji ma zapewnić odbiorcom wodę pitną w butelkach i z beczkowozów.

Piska inspekcja sanitarna będzie na bieżąco informować o aktualnej jakości wody w sieci wodociągowej. Kolejne próbki wody z wodociągu pobrano już we wtorek, aby zweryfikować wyniki pierwszych badań i potwierdzić lub wyeliminować zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Wstępne wyniki powinny być znane już w środę, a kompleksowe po ok. 72 godzinach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum