• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Piekary Śląskie: szpital promuje higienę rąk

Autor: KL, Radio Piekary/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2019 10:05

Ogólnodostępne, bezdotykowe stacje dozowania środków do dezynfekcji rąk zamontowano w Piekarskim Centrum Medycznym. Placówka  wyposaża szpital w automaty, które mają być dostępne dla pacjentów, pracowników  i odwiedzających lecznicę.

Piekary Śląskie: szpital promuje higienę rąk
Celem promocji higieny rąk jest redukcja liczby zakażeń Fot. Archiwum

Piekarskie Centrum włączyło się do kampanii Światowej Organizacji Zdrowia na rzecz inicjatywy "Clean Care is Safer Care", która w Polsce przyjęła nazwę "Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka". Celem programu jest redukcja zakażeń poprzez promocję higieny rąk.

Akcja zakłada zmianę polityki higieny rąk w szpitalu, promuje ich dezynfekcję z użyciem środków na bazie alkoholu, obowiązkowe i powszechne szkolenia personelu, samoocenę i analizę jej wyników oraz tworzenie sprzyjającego klimatu dla higieny rąk w szpitalach.

W Polsce program został zainicjowany w styczniu 2013 r. przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Ministerstwo Zdrowia. Powołano Komitet Sterujący Programu, w skład którego weszli przedstawiciele ww. podmiotów oraz Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych i Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

Zakażenia szpitalne to problem wszystkich szpitali. Jak mówił wcześniej  Rynkowi Zdrowia prof. Didier Pittet, ekspert WHO, twórca programu "Clean Care is Safer Care" , w ich wyniku umiera rocznie na świecie 16 mln pacjentów.

- Gdyby personel medyczny przestrzegał procedur związanych z higieną rąk, można by zmniejszyć o połowę liczbę zakażeń szpitalnych i tym samym zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych nawet o 8 mln - podkreślał. 

Prof. Pittet wyjaśniał, że wdrożenie strategii związanych z higieną rąk może zdecydowanie pomóc w walce z zakażeniami. - Higiena rąk to nie jedyna forma walki z nimi , ale obecnie daje najlepsze efekty, bo pozwala zmniejszyć liczbę zakażeń nawet o połowę. Uzupełnieniem tej strategii są m.in. odpowiednie procedury sterylizacji używanych narzędzi medycznych czy zastosowanie innych technologii wspierających dekontaminację - podkreślał.

Jak wyjaśniał profesor, wystarczy 30 sekund by zapobiec szerzeniu się wirusów i bakterii. - Tyle zajmuje właściwa dezynfekcja rąk z użyciem preparatu alkoholowego. Alkohol nie zmywa drobnoustrojów jak woda, ale skutecznie je niszczy, zatem preparaty które go zawierają, są bardzo skuteczne - wyjaśniał specjalista.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum