×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Personel powinien mieć wpływ na wybór ostrego sprzętu

Autor: KL/Rynek Zdrowia25 lutego 2014 17:25

Problemu ekspozycji zawodowej nie uda się rozwiązać bez aktywnej współpracy pracodawcy z pracownikami. Jednym z warunków bezpieczeństwa i higieny pracy jest m.in. włączenie personelu placówek ochrony zdrowia w proces zakupu tzw. ostrego sprzętu.

Personel powinien mieć wpływ na wybór ostrego sprzętu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mecenas Jacek Wędrowski zwracał uwagę 3 lutego w czasie warszawskiej konferencji "Jak skutecznie zapobiegać zranieniom ostrymi narzędziami?", że obecne przepisy regulujące kwestie związane z ekspozycją zawodową jednoznacznie wskazują, iż wpływ na wybór sprzętu ostrego trafiającego do lecznic powinni mieć praktycy.

- W rozporządzeniu ministra zdrowia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych położono nacisk na ten aspekt współpracy. To od pracowników powinna płynąć do pracodawcy wiedza, w jakich sytuacjach i przy użyciu jakich narzędzi istnieje ryzyko zranienia. Bez przepływu tych informacji nie ma szans, aby w danej lecznicy udało się ograniczyć przypadki zranień. Swoją politykę zakupową dotyczącą bezpiecznego sprzetu pracodawcy powinni opierać także o regularnie przeprowadzaną ocenę ryzyka - wyjaśniał Wędrowski.

Prawnik wskazywał też, iż ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa warunków pracy w placówkach ochrony zdrowia jest zobowiązanie producentów i dostawców danego sprzętu do przeszkolenia w zakresie jego użytkowania personelu, który będzie się nim posługiwał.

Mecenas wyjaśnił, że chociaż mówiąc o ostrych narzędziach w oczywisty sposób na myśl przychodzą narzędzia takie jak igły czy skalpele, które kojarzone są z możliwością zranienia, rozporządzenie mówi także o wyrobach medycznych, które są stosowane w połączeniu z innymi narzędziami (w tym oprogramowanie urządzeń) a są związane z takimi czynnościami jak cięcie, czy kłucie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum