Opolskie: szkolili lekarzy w zakresie rozpoznania i leczenia sepsy
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zorganizował szkolenie dla lekarzy nt. rozpoznania i leczenia sepsy. Przyczyną spotkania była niedawna śmierć 17-letniej kobiety z Kędzierzyna-Koźla.

Lista powodów, które mogą wywołać sepsę, jest długa, to m.in.: otyłość, cukrzyca, zaburzenia odporności, niedokrwistość, zakażenie gronkowcem, paciorkowcem lub innymi bakteriami na oddziale położniczym (np. po cesarskim cięciu), choroby przyzębia, zapalenia gardła, płuc, sutka.
Eksperci zwrócili uwagę, że sepsa u kobiet w połogu może się rozwijać w ciągu sześciu tygodni od zakończenia ciąży. Istnieją np. testy, dzięki którym na podstawie moczu można już w ciągu 15-20 minut stwierdzić, czy doszło u kobiety do zakażenia paciorkowcem.
Sepsy całkowicie wyeliminować się nie da, ale można z nią skutecznie walczyć. Kilka lat temu na Opolszczyźnie odnotowano liczne jej przypadki u dzieci, spowodowane zakażeniami meningokokami. Szczepienia przeprowadzone na szeroką skalę wyrugowały praktycznie sepsę meningokokową. Na sepsę w połogu szczepionki jednak nie ma - potrzebna jest wiedza i czujność lekarzy.
Więcej: www.nto.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)