×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Opolskie: szkolili lekarzy w zakresie rozpoznania i leczenia sepsy

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia06 lutego 2014 11:12

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zorganizował szkolenie dla lekarzy nt. rozpoznania i leczenia sepsy. Przyczyną spotkania była niedawna śmierć 17-letniej kobiety z Kędzierzyna-Koźla.

Opolskie: szkolili lekarzy w zakresie rozpoznania i leczenia sepsy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Szkolenie przeprowadzili dr Wojciech Guzikowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa i dr Józef Bojko, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Specjaliści przypomnieli, czym jest sepsa, co może ją wywołać u kobiety w połogu, jak się ją diagnozuje oraz jakie podaje się leki - informuje Nowa Trybuna Opolska. 

Lista powodów, które mogą wywołać sepsę, jest długa, to m.in.: otyłość, cukrzyca, zaburzenia odporności, niedokrwistość, zakażenie gronkowcem, paciorkowcem lub innymi bakteriami na oddziale położniczym (np. po cesarskim cięciu), choroby przyzębia, zapalenia gardła, płuc, sutka.

Eksperci zwrócili uwagę, że sepsa u kobiet w połogu może się rozwijać w ciągu sześciu tygodni od zakończenia ciąży. Istnieją np. testy, dzięki którym na podstawie moczu można już w ciągu 15-20 minut stwierdzić, czy doszło u kobiety do zakażenia paciorkowcem.

Sepsy całkowicie wyeliminować się nie da, ale można z nią skutecznie walczyć. Kilka lat temu na Opolszczyźnie odnotowano liczne jej przypadki u dzieci, spowodowane zakażeniami meningokokami. Szczepienia przeprowadzone na szeroką skalę wyrugowały praktycznie sepsę meningokokową. Na sepsę w połogu szczepionki jednak nie ma - potrzebna jest wiedza i czujność lekarzy.

Więcej:  www.nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum