Opole: kampania ws. HIV/AIDS skierowana do środowisk medycznych
Upowszechnienie badań, które mają na celu wykrycie wirusa HIV, zwiększenie wykrywalności i uaktualnienie wiedzy nt. liczby zakażonych - takie są główne cele kampanii społecznej skierowanej do środowisk medycznych, a promowanej w środę przez opolski sanepid.

Opolski inspektor sanitarny Anna Matejuk wyjaśniała, że kampania skierowana jest do środowisk medycznych, w szczególności do lekarzy POZ, ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a przez to również do ogółu społeczeństwa. Główne jej cele to upowszechnienie badań w kierunku HIV, zwiększenie wykrywalności i uaktualnienie wiedzy nt. zakażeń. - Obecnie medycyna dysponuje takim asortymentem środków, że zakażenie HIV przestaje być chorobą śmiertelną, a staje się przewlekłą. Ale o tym decyduje wczesne wykrycie - wyjaśniała. Zwróciła uwagę, że badania powinny być wykonywane na większą skalę, bo osoby nieświadome tego, iż są zakażone, zakażają innych. - Wśród nowo wykrytych zakażeń 75 proc. dotyczyło w ostatnim czasie osób tego nieświadomych, co powodowało rozprzestrzenianie wirusa - dodała.
Pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. przeciwdziałania narkomanii Mirosława Olszewska mówiła, że niektórzy lekarze w obawie przed reakcją pacjentek nie sugerują im potrzeby robienia testów na HIV. Apelowała o większą otwartość w tej sprawie: - Warto zadbać o kilkadziesiąt lat życia. Badanie w kierunku HIV to nie powód do wstydu, to powinna być profilaktyka - przekonywała.
Według wojewódzkiej konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Wiesławy Błudzin, kwestia zakażenia wirusem HIV dotyczy niemal każdej specjalizacji i powinni być na to wyczuleni np. stomatolodzy, laryngolodzy, hematolodzy i onkolodzy. - Pacjenci zakażeni HIV z powodu braku odporności częściej zapadają na różne choroby - wyjaśniała. - Dlatego, jeśli stwierdza się zakażenia przenoszone drogą seksualną, to powinno się zlecić wykonanie testu w kierunku HIV. To samo dotyczy przypadków, zwłaszcza nawracających, np. drożdżyc jamy ustnej, pochwy czy przełyku - mówiła.
Dodała, że test powinna też robić każda kobieta w ciąży lub planująca ciążę, ponieważ - według statystyk - 25 do 30 proc. kobiet zakażonych HIV i nieświadomych tego rodzi zakażone dzieci. Jeżeli jednak kobieta bierze leki i jest odpowiednio monitorowana, to ryzyko to spada do 2 proc. Przypomniała, że obecnie w Opolu 34 osoby przechodzą leczenie antyretrowirusowe, stosowane w przypadku wirusa HIV. Pacjenci ci mają od 18 do 62 lat. Większość to mężczyźni. Z danych zaprezentowanych na środowej konferencji prasowej wynika, że liczba zakażeń HIV w Polsce stale wzrasta. Od 1985 r. do końca sierpnia 2013 r. wykryto w Polsce 17 tys. 219 zakażeń HIV, ale szacuje się że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób.
Pierwszy przypadek HIV w Opolskiem wykryto w 1986 r. Z danych opolskiego sanepidu wynika, że od tego czasu do końca września br. na Opolszczyźnie stwierdzono 316 przypadków zakażenia HIV, z czego 247 u mężczyzn. W tym samym okresie w Opolskiem stwierdzono 74 zachorowania na AIDS - w 60 przypadkach dotyczyło to mężczyzn. W analogicznym czasie w Polsce zachorowań na AIDS było 2975. Najwięcej notuje się ich w grupie wiekowej 30-39 lat. Dotyczy to głównie mężczyzn.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)