Opole: kampania ws. HIV/AIDS skierowana do środowisk medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2013 19:16

Upowszechnienie badań, które mają na celu wykrycie wirusa HIV, zwiększenie wykrywalności i uaktualnienie wiedzy nt. liczby zakażonych - takie są główne cele kampanii społecznej skierowanej do środowisk medycznych, a promowanej w środę przez opolski sanepid.

 Opole: kampania ws. HIV/AIDS skierowana do środowisk medycznych
Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS, agendy Ministerstwa Zdrowia, zatytułowana "Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV" rozpoczęła się w listopadzie. W środę ( 27 listopada), w ramach obchodów światowego dnia AIDS przypadającego 1 grudnia, promowano ją na konferencji prasowej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

Opolski inspektor sanitarny Anna Matejuk wyjaśniała, że kampania skierowana jest do środowisk medycznych, w szczególności do lekarzy POZ, ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a przez to również do ogółu społeczeństwa. Główne jej cele to upowszechnienie badań w kierunku HIV, zwiększenie wykrywalności i uaktualnienie wiedzy nt. zakażeń. - Obecnie medycyna dysponuje takim asortymentem środków, że zakażenie HIV przestaje być chorobą śmiertelną, a staje się przewlekłą. Ale o tym decyduje wczesne wykrycie - wyjaśniała. Zwróciła uwagę, że badania powinny być wykonywane na większą skalę, bo osoby nieświadome tego, iż są zakażone, zakażają innych. - Wśród nowo wykrytych zakażeń 75 proc. dotyczyło w ostatnim czasie osób tego nieświadomych, co powodowało rozprzestrzenianie wirusa - dodała.

Pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. przeciwdziałania narkomanii Mirosława Olszewska mówiła, że niektórzy lekarze w obawie przed reakcją pacjentek nie sugerują im potrzeby robienia testów na HIV. Apelowała o większą otwartość w tej sprawie: - Warto zadbać o kilkadziesiąt lat życia. Badanie w kierunku HIV to nie powód do wstydu, to powinna być profilaktyka - przekonywała.

Według wojewódzkiej konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Wiesławy Błudzin, kwestia zakażenia wirusem HIV dotyczy niemal każdej specjalizacji i powinni być na to wyczuleni np. stomatolodzy, laryngolodzy, hematolodzy i onkolodzy. - Pacjenci zakażeni HIV z powodu braku odporności częściej zapadają na różne choroby - wyjaśniała. - Dlatego, jeśli stwierdza się zakażenia przenoszone drogą seksualną, to powinno się zlecić wykonanie testu w kierunku HIV. To samo dotyczy przypadków, zwłaszcza nawracających, np. drożdżyc jamy ustnej, pochwy czy przełyku - mówiła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum