Opole: efekty właściwej antybiotykoterapii w szpitalu

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2014 18:22

W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu, dzięki racjonalnej polityce antybiotykowej, udało się przywrócić wrażliwość drobnoustrojów na antybiotyki.

- Idea realizowana od 2009 roku polega na tym, by monitorować, ujednolicić i ograniczyć nielimitowany dostęp do wszystkich możliwych antybiotyków. Podział powstał w oparciu o konsultację z fachowcami, z ordynatorami, klinicystami, które antybiotyki, na którym oddziale należy wprowadzić. Podzieliliśmy antybiotyki na trzy grupy, z różnym poziomem dostępności do nich. Grupa pierwsza zawiera leki w pełni dostępne, leki z grupy drugiej wymagają podania danych personalnych pacjenta, grupa trzecia jest zastrzeżona do wyjątkowych sytuacji - opisywał Marek Piskozub, dyrektor placówki, podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zgodę na zastosowanie antybiotyku z trzeciej grupy udzielają konkretne osoby - w działaniu empirycznym, gdy nieznany jest jeszcze czynnik zakaźny bądź w postaci celowanej, gdy znany jest już wynik posiewu. Empirycznie w pierwszym rzucie antybiotyk jest podawany w konkretnych ilościach na 72 godziny, w leczeniu celowanym - na 5 dni.

Istotną sprawą jest też fakt dostępności do leku, dlatego w szpitalu powstał bank antybiotyków. W okresach, gdy apteka jest nieczynna, na OIOM funkcjonuje bank, w którym znajduje się "startowa" ilość leków.

Rozwiązanie zakłada również prowadzenie tzw. punktowych jednodniowych badań rzeczywistego poziomu zakażeń w szpitalu oraz map mikrobiologicznych - raz na pół roku każdy oddział dostaje własną mapę mikrobiologiczną, umożliwiającą podjęcie właściwych decyzji, jeżeli chodzi o rozpoczęcie leczenia empirycznego. Mapa informuje również o florze mikrobiologicznej na oddziale.

- Już po pierwszym roku stosowania polityki antybiotykowej odnotowaliśmy spadek kosztu leków o 458 tys. zł, co stanowi 24 proc. naszych dotychczasowych wydatków na antybiotyki. Ten spadek się utrzymuje, choć nie w takiej skali jak na początku. Najbardziej spadł koszt antybiotyków trzeciej grupy, ponieważ zmniejszyło się ich zużycie. Wzrósł natomiast koszt antybiotyków z pierwszej grupy, chociażby z tego względu, że częściej są stosowane około-operacyjnie. Postanowiliśmy również, że ze względów logistycznych, antybiotyków nie podajemy na oddziale, ale bezpośrednio na polu operacyjnym. Koszt antybiotyków drugiej grupy zasadniczo nie zmienił się.

- Gdybyśmy skuteczność leczenia mierzyli śmiertelnością, ta nieco spadła. Jednym z efektów polityki antybiotykowej jest też skrócenie czasu hospitalizacji. Ale najważniejsze jest to, iż udało się przywrócić wrażliwość drobnoustrojów na antybiotyki - podkreślał dyrektor.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum