• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Nowy gatunek drożdżaka kolejnym wyzwaniem w dziedzinie zakażeń szpitalnych?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2019 13:51

Candida auris, gatunek opornego na leczenie grzyba, powodującego śmiertelność ponad 60 proc. zarażonych nim pacjentów, rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jego pojawienie się w Polsce jest tylko kwestią czasu - informuje za Onetem Rzeczpospolita.

Nowy gatunek drożdżaka kolejnym wyzwaniem w dziedzinie zakażeń szpitalnych?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Candida auris to nowy gatunek drożdżaka z rodzaju Candida. Jest bardzo niebezpieczny i może wywoływać ogniska epidemiczne w szpitalach. Jest już w Hiszpanii, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim kraju od 2013 roku z powodu zakażenia C. auris zmarło 60 osób.

Groźną cechą Candida auris jest jego zdolność do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Grzyb charakteryzuje się wysoką przeżywalnością na skórze i zdolnością do długotrwałego przeżycia w środowisku szpitalnym, ponieważ jest oporny na działanie wielu preparatów dezynfekujących.

Tak jak w przypadku innych grzybic, na zarażenie najbardziej narażone są osoby długo hospitalizowane, przyjmujące długotrwale antybiotyki, osoby cierpiące na przewlekłe choroby lub mające obniżoną odporność.

Rokowania pacjentów zarażonych Candida auris pogarszają trudności z postawieniem prawidłowej diagnozy. Rozpoznanie zakażenia drożdżakiem wymaga nowoczesnych metod diagnostycznych - spektrometrii mas lub badań molekularnych.

Więcej: rp.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum