• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Niemcy: coraz więcej przypadków sepsy

Autor: Deutsche Welle/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 10:01

Każdego roku w Niemczech 175 tys. zapada na sepsę. Blisko 28 procent chorych umiera - alarmuje Deutsche Welle.

Niemcy: coraz więcej przypadków sepsy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do większości zachorowań dochodzi w czasie pobytu w szpitalu. Zakażenie bakteriami, które prowadzi do sepsy, spowodowane jest tu brakiem konsekwencji w przestrzeganiu higieny. Spośród 175 tys. przypadków, w 69 tys. choroba była wyjątkowo groźna, a w 19 tys. przypadków zakażenie bakteriami spowodowało ciężki wstrząs septyczny. Przypadków śmiertelnych wśród chorych na sepsę w szpitalach jest ponad 40 procent.

W statystykach nie uwzględnia się tych zgonów, które nastąpiły w wyniku sepsy po zwolnieniu pacjenta ze szpitala do domu. Lekarze kliniki uniwersyteckiej w Jenie stwierdzili, że po roku od zakażenia jedną z bakterii, która powodowała sepsę, przeżywa tylko jeden na trzech pacjentów. 

Z danych Niemieckiego Centrum Badań nad Sepsą wynika, że konsekwentne przestrzeganie zasad higieny w klinikach w dużym stopniu przyczyniłoby się do obniżenia poziomu zachorowań. Do zakażeń, a w konsekwencji do zachorowań na sepsę, dochodzi głównie po zabiegach chirurgicznych i na skutek cewnikowania u pacjentów o niskiej odporności.

Więcej:  www.dw.de

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum