• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Ministerstwo zakupi szczepionki na WZW typu A. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia14 czerwca 2022 20:30

Ministerstwo Zdrowia chce zakupić tysiąc szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i włączyć je do rezerw. W Dzienniku Ustaw opublikowano zmianę rozporządzenia.

Ministerstwo zakupi szczepionki na WZW typu A. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca
Zakupione szczepionki trafią do rezerw państwowych. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia chce dołączyć do rezerwy szczepionek co najmniej 1 000 dawek produktu
  • 1 lipca wejdzie w życie zmienione rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii
  • Resort w uzasadnieniu powołało się na konflikt zbrojny na Ukrainie

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

aby metoda zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy mogła zostać wdrożona, do wykazu szczepionek wchodzących w skład rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii musi zostać dodana szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A).

W związku z nową regulacją zostanie przeprowadzona aktualizacja wykazu szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być stosowane w ramach przyjętych metod zapobiegania chorobom zakaźnym oraz w ramach szczepień akcyjnych. Wielkość zabezpieczanej rezerwy stanowi co najmniej 1 000 dawek szczepionki. Szczepionki będą kosztowały ok. 78 tys. złotych.

Resort zdrowia chce zakupić szczepionki z budżetu ministra  zdrowia z puli na tzw. pozostałą działalność - zakup leków, wyrobów medycznych i produktów biobójczych.

Środki w wysokości 78 tys. zł na zakup szczepionki przeciw WZW typu A zostaną zabezpieczone w ramach budżetu na 2022 r. przeznaczonego na „Zakup szczepionek służących do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych” - pisze Ministerstwo Zdrowia. Resort ocenia, że zakup nie będzie miał wpływu na zmianę wysokości wydatków z budżetu państwa,

Zmiana rozporządzenia motywowana jest "ważnym interesem społecznym", przez który rozumiane jest zabezpieczenie rezerwy przeciwepidemicznej. Umożliwi to realizację szczepień akcyjnych.

 

 

DO POBRANIA

  • wzw.pdf Prezentacja PDF • 0,33 MB
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum