Miedziane przeciwbakteryjne balustrady i poręcze pomocne w walce z zakażeniami szpitalnymi?

Autor: swiatoze.pl/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2018 13:25

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali przeciwdrobnoustrojowe balustrady i poręcze schodowe.

Jedną z dróg rozpowszechniania się patologicznych mikroorganizmów są powierzchnie, których najczęściej dotykamy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Cała instalacja wykonana jest ze specjalnego stopu miedzi o właściwościach antybakteryjnych, dzięki czemu może skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych w szpitalach i przychodniach - informuje Świat OZE.

Jedną z najczęstszych dróg rozpowszechniania się patologicznych mikroorganizmów są powierzchnie klamek, włączników oświetlenia i poręczy schodowych. Te wykonane z tworzyw sztucznych czy stali mogą w łatwy sposób zostać zastąpione miedzią lub jej stopami, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki którym eliminacja bakterii z ich powierzchni następuje w czasie od jednej do maksymalnie kilku godzin.

Przeciwdrobnoustrojowe powierzchnie mogą stać się bardzo skutecznym narzędziem wspomagającym ograniczanie infekcji przenoszonych drogą kontaktową. Miedziane przedmioty - poręcze łóżek i krzeseł, stojaki na kroplówki i włączniki oświetlenia - wprowadził do swojego wyposażenia m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

Nad rozwiązaniem pracowało Konsorcjum „Antybakter”, na które składa się Wydział Metali Nieżelaznych AGH, Katedra Mikrobiologii UJ CM oraz Europejski Instytut Miedzi.

Więcej: swiatoze.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum