Miedziane łóżka sposobem na zakażenia szpitalne?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2019 13:48

Miedziane łóżka szpitalne na oddziałach intensywnej terapii zawierają średnio o 95 proc. mniej bakterii niż łóżka tradycyjne, a stan ten utrzymuje się przez cały okres pobytu chorego na oddziale. Odkrycie to może być przełomem w walce ze śmiertelnymi zakażeniami szpitalnymi.

Miedziane łóżka sposobem na zakażenia szpitalne?
Trwają prace nad zaprojektowaniem łóżka miedzianego dla intensywnej terapii Fot. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach (zdjęcie ilustracyjne)

Informację na ten temat podaje najnowszy numer "Applied and Environmental Microbiology".

- Zakażenia szpitalne dotyczą ok. 2 milionów Amerykanów rocznie, a zabijają prawie 100 tysięcy z nich. Są ósmą wiodącą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych - mówi dr Michael G. Schmidt, mikrobiolog i immunolog z Medical University of South Carolina (USA), jeden ze współautorów badania.

Jak wyjaśnia, do najbardziej zanieczyszczonych powierzchni w palcówkach opieki medycznej należą łóżka. - Pomimo najlepszych starań pracowników służby zdrowia, łóżka pacjentów nie są czyszczone ani wystarczająco często, ani wystarczająco dobrze - uważa Schmidt. Tymczasem problem ten można obejść - jak wykazało najnowsze badanie jego zespołu, łóżka wykonane z miedzi wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przez co znacząco obniżają liczbę groźnych zakażeń szpitalnych.

- Wiedza o przeciwdrobnoustrojowych właściwościach miedzi sięga starożytności. Już wtedy powszechny był zwyczaj przechowywania wody pitnej w miedzianych naczyniach, co miało zapobiegać chorobom. Współczesna medyczna, w postaci licznych publikacji naukowych, potwierdza tę wiedzę - opowiada Schmidt.

Jednak do tej pory na rynku nie były dostępne szpitalne łóżka z miedzi. - W oparciu o pozytywne wyniki poprzednich badań, rozpoczęliśmy prace nad zaprojektowaniem w pełni funkcjonalnego łóżka miedzianego dla oddziałów intensywnej terapii - mówi autor publikacji. - Musieliśmy tylko przekonać producentów, że warto podjąć to ryzyko - dodaje.

Naukowcy przeprowadzili więc badanie, którego celem było porównanie względnego zanieczyszczenia łóżek chorych na OIT wyposażonych w miedziane szyny, podnóżki i elementy sterujące z łóżkami tradycyjnymi składającymi się głównie z plastikowych elementów. Okazało się, że w blisko 90 proc. próbek pobranych z łóżek klasycznych były przekroczone dopuszczalne normy stężenia szczepów bakterii.

- Odkrycie to wskazuje, że miedź ma duży potencjał w kontroli i zapobieganiu zakażeniom szpitalnym. Jej przeciwdrobnoustrojowe właściwości pomagają utrzymać higienę łóżek pomiędzy kolejnymi czyszczeniami, zmniejszając w ten sposób potencjalne ryzyko przenoszenia groźnych bakterii - podsumowuje dr Schmidt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum