Lecznice powinny przygotować pierwszy raport o bezpieczeństwie i higienie pracy
Do 28 lutego po raz pierwszy kierujący placówkami ochrony zdrowia powinni przygotować raport o bezpieczeństwie i higienie pracy. W dokumencie powinny znaleźć się m.in informacje dotyczące przypadków zranień ostrymi narzędziami, zestawienie takich narzędzi używanych w danym podmiocie a także analiza okoliczności i przyczyn zranień.

Raport jak podkreśla prof. Andrzej Gładzysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu musi uwzględniać przede wszystkim propozycje działań ograniczającyh i eliminujących przyczyny w tym (organizacyjne i wynikające z popełnionych błędów) oraz stworzenie możliwości wprowadzenia do użytku w podmiocie leczniczym nowych rodzajów ostrych narzędzi zawierających rozwiązania chroniące przed zranieniem, wraz z oszacowaniem kosztów takich działań.
Pracodawcy są zobowiązani do sporządzania takiego raportu raz na pół roku, a wgląd do niego powinni mieć pracownicy na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Jak mówił podczas konferencji "Jak skutecznie zapobiegać zranieniom ostrymi narzędziami?" (3 lutego w Warszawie) dr Michał Ilnicki z Głównego Inspektoratu Sanitarnego realizacja tego zadania będzie podlegała kontroli GIS. Za niezastosowanie się do wymogów rozporządzenia na placówkę może zostać nałożona kara finansowa.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)