Lecznice powinny przygotować pierwszy raport o bezpieczeństwie i higienie pracy

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2014 17:02

Do 28 lutego po raz pierwszy kierujący placówkami ochrony zdrowia powinni przygotować raport o bezpieczeństwie i higienie pracy. W dokumencie powinny znaleźć się m.in informacje dotyczące przypadków zranień ostrymi narzędziami, zestawienie takich narzędzi używanych w danym podmiocie a także analiza okoliczności i przyczyn zranień.

Raport jak podkreśla prof. Andrzej Gładzysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu musi uwzględniać przede wszystkim propozycje działań ograniczającyh i eliminujących przyczyny w tym (organizacyjne i wynikające z popełnionych błędów) oraz stworzenie możliwości wprowadzenia do użytku w podmiocie leczniczym nowych rodzajów ostrych narzędzi zawierających rozwiązania chroniące przed zranieniem, wraz z oszacowaniem kosztów takich działań. 

Pracodawcy są zobowiązani do sporządzania takiego raportu raz na pół roku, a wgląd do niego powinni mieć pracownicy na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.  

Jak mówił podczas konferencji "Jak skutecznie zapobiegać zranieniom ostrymi narzędziami?" (3 lutego w Warszawie) dr Michał Ilnicki z Głównego Inspektoratu Sanitarnego realizacja tego zadania będzie podlegała kontroli GIS. Za niezastosowanie się do wymogów rozporządzenia na placówkę może zostać nałożona kara finansowa.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum