Gorzów Wlkp.: prokuratura wszczęła śledztwo ws. legionelli w szpitalu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2014 17:52

Szpital jest wolny od legionelli - czytamy w komunikacie gorzowskiej lecznicy. Nie jest jednak wolny od prokuratury, która właśnie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego.

Sprawę do prokuratury zgłosił gorzowski sanepid. Wszystko po tym, jak w marcu kontrolerzy stwierdzili cztery siedliska legionelli w gorzowskiej placówce. Bakteria była na oddziałach hematologii, neurologii, płucnym oraz onkologii klinicznej z pododdziałem chemioterapii. W każdym przypadku stężenie przekraczało dopuszczalne normy - informuje Gazeta Wyborcza.

Sanepid nakazał szpitalowi wykonanie pewnych prac, aby sytuacja się nie powtarzała. Najpierw kilkakrotnie przegrzano wodę do temperatury 70 stopni Celsjusza, a kilka dni temu uruchomiono specjalny generator dwutlenku chloru do stałej, chemicznej dezynfekcji ciepłej wody. Badania z 19 i 23 marca nie wykazały obecności tej bakterii w instalacjach wodnych w obu zespołach szpitalnych, przy ul. Dekerta i ul. Walczaka.

Jak ustaliła Gazeta, gorzowska prokuratura śledztwo jednak wszczęła, i to nie czekając, aż upłynie ustawowe 30 dni od zgłoszenia. Jest prowadzone pod kątem nieumyślnego sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego, za co grozi do trzech lat więzienia.

Nikomu nie zostały jeszcze postawione żadne zarzuty. Prokuratura ma trzy miesiące, by zdecydować co dalej ze śledztwem.

Więcej:  www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum