Francja: miedź przeciwdrobnoustrojowa w przestrzeni publicznej

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2016 17:32

Francuskie miasto Bezannes jako pierwsze na świecie zainstalowało w ratuszu, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej klamki i poręcze wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

Francja: miedź przeciwdrobnoustrojowa w przestrzeni publicznej
Poręcz z miedzi przeciwdrobnoustrojowej FOT. Steriall

Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji.

Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową” (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80 proc. mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Urzędnicy miejscy z Bezannes wybrali instytucje o dużym natężeniu ruchu i wyposażyli je w miedziane elementy dostarczone przez lokalną firmę. Klamki i poręcze na klatkach schodowych zamontowano w ratuszu, ośrodku opieki społecznej, centrum kultury oraz szkole podstawowej.

Prof. Sophie Gangloff z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu w Reims zauważa, że drobnoustroje mogą przeżyć wiele dni, a nawet miesięcy na często dotykanych powierzchniach. Wprawdzie regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni może ograniczyć przenoszenie drobnoustrojów, nie zapewnia to jednak wystarczającej ochrony.

Dlatego też miedź przeciwdrobnoustrojowa stanowi bardzo interesujące rozwiązanie do stosowania w przestrzeni publicznej i szpitalach, tym bardziej, że wykazuje skuteczne działanie przeciwko antybiotykoodpornym bakteriom.

Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej są już stosowane na lotniskach, dworcach kolejowych i w placówkach ochrony zdrowia na całym świecie. Pozwalają redukować rozprzestrzenianie się zakażeń.

W Polsce najbardziej kompleksowo wyposażony w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum