×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Epidemia HIV wciąż nie została w Polsce opanowana

Autor: KLX/Rynek Zdrowia14 października 2013 13:32

W ostatnim półroczu wykryto ponad 600 nowych przypadków zakażeń HIV w Polsce - wskazuję Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny. To o blisko 200 więcej niż w analogicznym okresie roku 2012. W pierwszym półroczu 2013 r. na AIDS zachorowało w Polsce 89 osób, a 32 zmarły.

Epidemia HIV wciąż nie została w Polsce opanowana
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po statystycznie bardziej optymistycznym roku 2012, kiedy nowo wykrytych zakażeń było niewiele ponad 1000, ich liczba wróciła do poziomu z lat 2010 - 2011, a być może nawet go przekroczy.

W Polsce diagnostyka i leczenie HIV dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS jest bezpłatne dla wszystkich. Skorzystać może każdy, ale niestety robią to tylko nieliczni. Test w kierunku HIV ma za sobą zaledwie co 10 dorosły Polak. Dlatego podawana oficjalnie liczba niespełna 17 tys. zakażonych od początku epidemii jest mocno zaniżona. Lekarze szacują, że w rzeczywistości z HIV żyje w Polsce około 30 tys. osób, a pracownicy organizacji pozarządowych, oceniają liczbę seropozytywnych Polaków nawet na 60 tys.

Do poprawy wykrywalności mają przyczynić się projekty przygotowane przez laureatów rozstrzygniętego właśnie konkursu Pozytywnie Otwarci. W tym roku w konkursie nagrodzono 11 organizacji pozarządowych, samorządów i placówek medycznych. Łącznie na realizację ich projektów  przeznaczono w tym roku blisko 200 tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum