×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Eksperci: odnotowujemy więcej zakażeń gronkowcem wśród pacjentów szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia28 marca 2017 12:19

Nie mamy pandemii gronkowca w szpitalach - uspakajają specjaliści, ale zarazem przyznają, że rośnie liczba zidentyfikowanych zakażeń gronkowcem wśród pacjentów szpitali. To, jak przekonują, efekt lepszej wykrywalności bakterii dzięki coraz częstszym badaniom diagnostycznym pacjentów.

Eksperci: odnotowujemy więcej zakażeń gronkowcem wśród pacjentów szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gronkowiec to powszechna bakteria, która bytuje w jamie nosowo-gardłowej i na skórze ludzi. Jej nosicielami jest ok 3-5 proc. naszego społeczeństwa. Może ona być jednak przyczyną groźnych infekcji. Zakażone gronkowcem rany pooperacyjne dłużej i trudniej się goją.

Lekarze przyznają, że osoby hospitalizowane o obniżonej odporności łatwiej stają się jej ofiarami.  W szpitalach jest tez większe ryzyko przeniesienia gronkowca z jednego pacjenta na drugiego.

Jak informuje Gazeta Wyborcza Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku co roku odnotowuje kilkaset przypadków zakażeń tylko jednym typem gronkowca złocistego - tym opornym na metycylinę (czyli jeden z najsilniejszych antybiotyków). W 2012 wyizolowano go u 239 pacjentów, rok później u 281, w 2014 u 377, a w 2015 u 422.

 W Gdańsku dwa lata temu gronkowca wykryto u 125 pacjentów szpitalnych, a w 2016 u 141.

Specjaliści wyjaśniają, że fakt odnotowania większej liczby zakażeń jest pochodną skuteczniejszego ich monitoringu i wykrywalności. Jak przekonują zwiększona liczba badań mikrobiologicznych wykonywanych w ramach badań przesiewowych u pacjentów przyjmowanych do szpitala, powoduje większą wykrywalność nosicieli bakterii. 

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum