Eksperci: mamy szansę na pokonanie epidemii HCV

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2014 14:32

Eksperci są zgodni - jeśli dziś zwiększymy nakłady na leczenie HCV, możemy pokonać epidemię w kraju. Skuteczność najnowszych leków wynosi prawie 100%. Przeważająca większość pacjentów będzie mogła z nich skorzystać, jeśli tylko zostaną one objęte refundacją. Zwiększenie nakładów na leczenie HCV dziś, oznacza pozbycie się w Polsce problemu HCV już w roku 2030.

- Dzięki nowoczesnym terapiom wywołane przez wirusa HCV przewlekłe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych - mówi  prof. dr hab. Robert Flisiak Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Jak podkreśla pojawiły się leki, które pozwalają wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby w ciągu kilkunastu tygodni, bez skutków ubocznych nieodłącznie związanych ze stosowanym dotychczas w terapii WZW interferonem. W dodatku nowe leczenie może być skuteczne u ponad 90% pacjentów.

- Wprowadzone obecnie i nadchodzące nowe terapie stanowią ogromną szansę również dla pacjentów wcześniej leczonych nieskutecznie lub dla tych, którzy nie mogli być leczeni interferonem. Dotyczy to również chorych z zaawansowanymi chorobami wątroby, a też osób po przeszczepieniu tego narządu. W rezultacie prawie wszyscy z nich będą mogli zostać wyleczeni, a choroba może być wyeliminowana - powiedział prof. dr hab. med. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV.

Dodał: - Aby tak się stało, poza szerokim dostępem do terapii, musimy dysponować możliwością zdiagnozowania osób zakażonych, a też przestać generować nowe zakażenia.

Kiedy nowoczesne leki tzw. DAA (leki działające bezpośrednio na wirusa = direct acting antivirals) zostaną udostępnione polskim pacjentom? Jak przyznaje prof. Halota trudno odpowiedzieć na to pytanie.-  Pierwsze dwa leki z grupy DAA - telaprewir i boceprewir zostały zarejestrowane w UE  w roku 2011. Terapia z ich zastosowaniem jest refundowana w Polsce zaledwie u 20% chorych.

Leki drugiej generacji - simeprewir i sofosbuwir, umożliwiające terapię bez interferonu zostały zarejestrowane w bieżącym roku, co oznacza ich dostępność dla pacjentów w kilku krajach Unii Europejskiej, lecz nie w Polsce. Kolejne leki takie jak daklatazwir oraz kompleksowa terapia bezinterferonowa określana mianem 3D otrzymają rejestrację UE w trzecim kwartale tego roku. - W Polsce zarejestrowane leki drugiej generacji są tymczasem dostępne tylko dla najzamożniejszych pacjentów, którzy mogą je kupić nie korzystając z refundacji w ramach programu terapeutycznego NFZ - dodaje Flisiak

Jak wyjaśnia profesor w przypadku stosowaniu najnowocześniejszych leków koszt leczenia chorego może wzrosnąć nawet 10 krotnie. Dziś programy lekowe są ustalane przez pryzmat ekonomicznego obciążenia budżetu państwa. Dostęp do nich ma więc pewna grupa chorych.

Prof. Waldemar Halota zwraca jednak uwagę, że w przypadku HCV tylko zastosowanie nowoczesnych leków może chorego całkowicie wyleczyć. Eliminacja wirusa oznacza zdecydowane ograniczenie źródeł zakażenia.

- W tym przypadku, gdy mamy do czynienia  z terapią eliminującą chorobę przewlekłą, jej refundacja powinna być traktowana jako przejaw troski o budżet państwa w perspektywie dłuższej niż jeden rok lub kadencja. Mamy do czynienia z unikalną sytuacją, w której interes pacjentów jest zbieżny z interesem budżetu Państwa. Nikt nie powinien umierać z powodu wirusowego zapalenia wątroby, skoro można tę chorobę leczyć - zaznacza ekspert.

Szacuje się, że z groźnym wirusem, powodującym marskość wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego, a w konsekwencji przyspieszoną śmierć pacjenta żyje w Polsce około 200 tysięcy osób. Mniej więcej 85 proc. z nich o tym nie wie.  84 proc. zakażeń ma związek z pobytem w placówce zdrowia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum