• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Eksperci: bezpieczny sprzęt chroni przed rozpryskiem krwi

Autor: KLX,RZ/ Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2015 13:45

Bezpieczny sprzęt medyczny to taki, który nie stwarza zagrożeń bezpieczeństwa lub źródeł ekspozycji na krew - wynika z zaleceń Europejskiej Sieci ds. Bezpieczeństwa Biologicznego (European Biosafety Network). Najnowsze badania potwierdzają, że na rynku dostępny jest sprzęt spełniający te wymogi.

Eksperci: bezpieczny sprzęt chroni przed rozpryskiem krwi
Eksperci sprawdzili skuteczności zabezpieczeń w obwodowych kaniulach dożylnych. Fot. Shutterstock

Europejska Sieć ds. Bezpieczeństwa Biologicznego zaleca, aby bezpieczne wyroby medyczne takie jak np. kaniule dożylne, posiadające standardowe zabezpieczenie chroniące przed zakłuciami nie stwarzały innego żródła ekspozycji na krew, jakim jest nieoczekiwany rozprysk krwi. Międzynarodowi eksperci podjęli się zadania sprawdzenia skuteczności zabezpieczeń zawartych w najczęściej stosowanych obwodowych kaniulach dożylnych.

Zespoły badawcze doktora Andreasa Wittmanna z Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Wuppertal oraz profesora Victora D. Rosenthala z Międzynarodowego Konsorcjum Kontroli Zakażeń Szpitalnych przeprowadziły badania porównawcze, których celem było sprawdzenie bezpieczeństwa obwodowych kaniul dożylnych.

Obydwa badania zrealizowano przy użyciu kaniul, wyposażonych w pasywne lub aktywne mechanizmy zabezpieczające. Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że ryzyko wystąpienia rozprysku krwi podczas kaniulacji jest realne, ale dzięki mechanizmom zastosowanym w bezpiecznych kaniulach może ono zostać zminimalizowane lub nawet zniwelowane.

Badanie nadzorowane przez dr. Wittmana pokazało, że objętość krwi, która potencjalnie mogłaby się dostać do błon śluzowych podczas rozprysku wynosiła maksymalnie 1nL. Jest to objętość kropli krwi, która nie byłaby w stanie spowodować zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C lub HIV.

Jednak należy zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach rozprysk krwi jest większy. Z badań zespołu profesora Rosenthala wynika, że niektóre z testowanych kaniul posiadają zabezpieczenia całkowicie uniemożliwiające rozprysk krwi.

Uzyskane przez naukowców wyniki potwierdzają, że bezpieczny sprzęt powinien być wyposażony w mechanizm, który zabezpiecza zarówno przed zakłuciem, jak i rozpryskiem krwi, właściwie wykluczając ryzyko zakażenia użytkownika wirusem HIV czy zapaleniem wątroby typu C. Istotne jest, aby chronił on personel przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami.

Prof. Andrzej Gładysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zwrca uwagę, że należy pamiętać, że obwodowe kaniule dożylne, popularnie zwane wenflonami, są sprzętem powszechnie stosowanym.

- Personel medyczny z nich korzystający jest więc narażony nie tylko na zakłucia, ale także na rozpryski krwi w codziennej pracy, np. podczas dokonywania kaniulacji pod wpływem stresu, pod presją czasu, w trudnych warunkach otoczenia lub gdy pacjent jest agresywny czy nie kontroluje swojego zachowania. Mamy wówczas do czynienia z gwałtownym i obfitym wyciekiem czy rozpryskiem krwi - wyjaśnia prof. Gładysz.

Dodaje: Ochrona pracowników służby zdrowia przed ryzykiem narażenia na kontakt z krwią powinna być bardzo solidna i zapewniać, że pracownicy nie będą narażeni na kontakt z jakąkolwiek ilością krwi pacjenta, choćby najmniejszą.

Międzynarodowi eksperci potwierdzają, że dzięki zastosowaniu bezpiecznych urządzeń ochrona przed zakłuciami i rozpryskami krwi w krajach UE uległa w ostatnich latach znacznej poprawie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum