• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Eksperci: bezpieczna opieka nad pacjentem zaczyna się od higieny rąk lekarza

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2015 08:10

Zakażenia szpitalne to problem wszystkich szpitali. W ich wyniku umiera rocznie na świecie 16 mln pacjentów. Gdyby personel medyczny przestrzegał procedur związanych z higieną rąk, można by zmniejszyć o połowę liczbę zakażeń szpitalnych i tym samym zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych nawet o 8 mln - podkreśla prof. Didier Pittet, ekspert WHO, twórca programu "Clean Care is Safer Care".

Eksperci: bezpieczna opieka nad pacjentem zaczyna się od higieny rąk lekarza
Fot. Archiwum

- W Stanach Zjednoczonych na skutek zakażeń szpitalnych co 3 minuty umiera jedna osoba. Ryzyko wystąpienia zakażeń i związanych z tym ofiar śmiertelnych w krajach rozwijających się wzrasta nawet 24- krotnie - mówi ekspert WHO.

Prof. Pittet wyjaśnia, że wdrożenie strategii związanych z higieną rąk może zdecydowanie pomóc w walce z zakażeniami. - Higiena rąk to nie jedyna forma walki z nimi , ale obecnie daje najlepsze efekty,  bo pozwala zmniejszyć liczbę zakażeń nawet o połowę. Uzupełnieniem tej strategii są m.in. odpowiednie procedury sterylizacji używanych narzędzi medycznych czy zastosowanie innych technologii wspierających dekontaminację - podkreślał.

Jak wyjaśnia profesor, wystarczy 30 sekund by zapobiec szerzeniu się wirusów i bakterii. - Tyle zajmuje właściwa dezynfekcja rąk z użyciem preparatu alkoholowego. Alkohol nie zmywa drobnoustrojów jak woda, ale skutecznie je niszczy, zatem preparaty które go zawierają są bardzo skuteczne - wyjaśnia specjalista.

O tym, że wdrożenie odpowiednich procedur związanych z przestrzeganiem higieny rąk skutecznie obniża ryzyko wystąpienia zakażeń szpitalnych przekonywała także prof. Teresa Jackowska,  konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, kierownik Kliniki i ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Bielańskim SPZOZ w Warszawie, gdzie realizowany jest program Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka.

Jak podkreślała ekspertka, doświadczenia szpitala wskazują, że z przestrzeganiem zasad higieny najlepiej radzą sobie pielęgniarki. - Z naszych obserwacji wynika jednak, że lekarze, którzy powinni być liderami w wyznaczaniu prawidłowych zachowań, mają problem z przestrzeganiem higieny rąk. Często jest to efekt ograniczeń czasowych. Lekarzom coraz częściej brakuje czasu nawet na odpowiednie badanie pacjentów - nie ukrywała profesor.

Prof. Jackowska zaznaczyła, że wśród personelu medycznego należy wypracować nawyk dezynfekcji rąk. - Musimy przekonać pracowników, że preparaty dezynfekujące nie niszczą dłoni. To zachęci, szczególnie kobiety, do ich stosowania - mówiła.

Dr Paweł Grzesiowski, ze Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa przypomniał, że obecnie w Polsce w 93 szpitalach wdrażany jest program Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka. Strategia zakłada redukowanie liczby zakażeń poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia. Program oparty jest na edukacji pracowników ochrony zdrowia , ale i pacjentów w zakresie higieny rąk.

3-dniowy pobyt w polskim szpitalu kosztuje 900 zł. Jak wskazują badania, właśnie o tyle wydłużony zostaje czas leczenia pacjenta, który został zakażony w lecznicy. Koszty leczenia nie obrazują kompletnego obciążenia wynikającego z zakażeń szpitalnych. Dochodzą to tego straty wynikające z nieobecności w pracy, skutki zdrowotne, jak np. oporność na działanie antybiotyków, czy długoterminowa niepełnosprawność.

W Polsce problem zakażeń szpitalnych dotyka ok. 6-8 proc. hospitalizowanych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum