• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Dromadery podejrzane o zarażanie ludzi nowym koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2013 18:14

Nowym koronawirusem, który pojawił się w ubiegłym roku w Arabii Saudyjskiej, ludzie mogli się zarazić od dromaderów używanych na Bliskim Wschodzie do transportu i wyścigów, a także hodowanych na mięso i dających mleko - podejrzewają naukowcy.

Dromadery podejrzane o zarażanie ludzi nowym koronawirusem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nowy koronawirus MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) jest podobny do wirusa wywołującego SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Przypadki zarażeń zanotowano w krajach nad Zatoką Perską, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, Tunezji i Wielkiej Brytanii.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na 94 potwierdzone przypadki zarażenia wirusem MERS-CoV - w większości w Arabii Saudyjskiej - 46 skończyło się śmiercią chorych.

Chantal Reusken z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska w Bilthoven w Holandii, która kierowała badaniami nad nowym koronawirusem, zwróciła uwagę, że analiza źródeł zakażenia sugeruje, iż jednym z nich mogą być właśnie dromadery.

Na razie jest to jednak tylko podejrzenie. WHO z zadowoleniem powitała wspomniane badania, ale zwróciła uwagę, że większość ludzi zaraziła się nowym koronawirusem przez kontakt z innymi ludźmi, a większość tych, u których zarażenie od innych ludzi wykluczono, nie miała kontaktów z wielbłądami.

Rzecznik WHO Tarik Jasarevic wskazał, że badania wykazały obecność przeciwciał w organizmach dromaderów, co oznacza, że zwierzęta te były w jakimś okresie zarażone. - Ale żeby mieć pewność, że to ten sam koronawirus MERS-CoV, co u ludzi, musimy znaleźć samego wirusa, a nie przeciwciała - powiedział. Zwrócił uwagę, że inne gatunki zwierząt też mogą być nosicielami i że mechanizm zakażeń odzwierzęcych nie został w przypadku nowego koronawirusa rozpoznany.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum