Cewnikowy alarm chroni pacjentów przed infekcją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2014 18:05

Automatyczne przypominanie lekarzom o usunięciu cewnika może zapobiec wielu infekcjom układu moczowego, a co za tym idzie - zmniejszyć liczbę zgonów oraz koszty pobytu w szpitalu - informuje pismo "Infection Control and Hospital Epidemiology”.

Około 75 proc. wszystkich zakażeń układu moczowego u hospitalizowanych pacjentów ma związek z cewnikami - elastycznymi rurkami wprowadzanymi do pęcherza poprzez cewkę moczową i pozwalającymi na swobodny odpływ moczu.

Niestety, cewniki bardzo ułatwiają przedostawanie się do pęcherza bakterii. Infekcja układu moczowego może uszkodzić nerki, a nawet uogólnić się i doprowadzić do śmiertelnie groźnej sepsy.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention podczas pobytu w szpitalu cewnikowanych jest od 15 do 25 proc. pacjentów.

Gdyby cewniki były usuwane we właściwym czasie, można by zapobiec około 70 proc. zakażeń, co w skali całych Stanów Zjednoczonych oznaczałoby rocznie uniknięcie 380 tys. zakażeń i 9 tys. zgonów, a także krótsze pobyty w szpitalu i mniejsze wydatki.

Jak wykazali naukowcy z University of Pennsylvania, wprowadzony do elektronicznej karty zdrowia pacjenta automatyczny alarm, który przypomina o założonym cewniku, znacznie zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych. Dzięki alarmowi aktywującemu się po z góry złożonym czasie lekarz może zdecydować, czy cewnik należy już usunąć. Jak się okazało, im prostszy w obsłudze taki alarm, tym większa jego skuteczność.

Badania objęły prawie 222,5 tys. pacjentów przyjętych do trzech szpitali University of Pennsylvania Health System pomiędzy marcem 2009 a majem 2012. Lekarze wprowadzali do elektronicznej karty pacjenta powód założenia cewnika (jedna z 10 możliwości do wyboru), a alarm aktywował się po czasie zależnym od wybranej przyczyny.

Dzięki alarmom infekcje związane z założonym cewnikiem stały się rzadsze - z 84 infekcji na 1000 ”pacjentodni” ich odsetek spadł do 70 na 1000 przy standardowym alarmie, a nawet do 50 przy alarmie o ułatwionej obsłudze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum