Bydgoszcz: służba zdrowia uczy się o HIV

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2014 15:00

Rusza program edukacyjny skierowany do pracowników ZOZ-ów, którzy często mają pierwszy kontakt z osobami żyjącymi z HIV.

- Celem przeznaczonego dla pracowników ZOZ-ów szkolenia, które odbędzie się 26 czerwca w bydgoskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jest poprawa jakości opieki zdrowotnej dla osób zakażonych lub testujących się  w kierunku zakażenia wirusem.

To już drugie takie warsztaty zorganizowane w czerwcu na terenie kujawsko-pomorskiego. Poprzednie odbyły się niespełna miesiąc temu w Toruniu. Skorzystają na nich wszyscy, którzy w przyszłości wykonywać będą w województwie testy na HIV.

Co roku  w kujawsko-pomorskim wirusem zakaża się po kilkadziesiąt osób. Z danych NIZP PZH, wynika, że w 2012 r. w województwie wykryto 24 nowe zakażenia. W roku 2013 r. - 35.

Środki na realizację szkolenia organizowanego przez Stowarzyszenie Wolontariuszy RAZEM, pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci, a sfinansowanego przez Gilead Sciences.  Podczas zajęć, omawiane będą m.in. medyczne aspekty zakażenia HIV/AIDS, procedury diagnostyczne HIV obowiązujące w Polsce, a także oferta pomocowa dostępna w kujawsko-pomorskim dla osób zakażonych i ich rodzin. W dziesięciogodzinnym szkoleniu weźmie udział 25 osób - między innymi lekarze i pielęgniarki.

Tematyka szkolenia i nacisk na poszczególne obszary tematyczne będą modyfikowane w zależności od potrzeb uczestników. Zajęcia połączone z warsztatami, poprowadzą m.in. dr n. med. Anita Olczak - lekarz z Kliniki Chorób Zakaźnych z Bydgoszczy, gdzie leczone są osoby zakażone HIV, Andrzej Olczyk - koordynator PKD w Toruniu i Bydgoszczy oraz Ewa Siwińska - przedstawiciel Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM. Będzie także osoba zakażona HIV. Wszyscy prowadzący posiadają niezbędne kwalifikacje potwierdzone przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz wieloletnie doświadczenie  w pracy z osobami seropozytywnymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum