Bezpłatne badania w kierunku wykrywania HCV

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2014 15:36

W nadchodzący poniedziałek (28 lipca) podczas obchodzonego na całym świecie Dnia Zapalenia Wątroby, w czterech miastach Polski odbędzie się akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażeń wirusem HCV.

Badanie będzie można wykonać w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Częstochowie i Szczecinie.

Skorzystać może każdy, kto zgłosi się odpowiednio wcześnie do placówek biorących udział w akcji. Akcja ruszy w poniedziałek (28 lipca). Aby sprawdzić, czy miało się kontakt z HCV wystarczy przyjść do jednej z placówek Laboratorium „Diagnostyka” i poddać się badaniu polegającemu na pobraniu krwi. Liczba badań jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Z najnowszych wyliczeń polskich ekspertów wynika, że w kraju z HCV żyje około 200 tysięcy osób. Z tego ok. 85 proc. nie wie o swoim zakażeniu.Zakażenie wirusem HCV przez wiele lat pozostaje w ukryciu, a nieleczone może doprowadzić do marskości i raka wątroby.

Do zakażenia HCV może dojść w każdej sytuacji związanej z naruszeniem ciągłości skóry, zwłaszcza w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, przy okazji drobnych urazów, w placówkach opieki zdrowotnej, czy też podczas wykonywania tatuażu albo nawet sporadycznego przyjęcia dożylnych narkotyków.

- Dobrze że organizowane są tego typu akcje, ale byłoby znacznie lepiej gdyby program badań przesiewowych był realizowany w ramach ogólnopolskiego programu zwalczania zakażeń HCV finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia lub NFZ, o co zabiegamy bezskutecznie od lat - mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Jak przypomina, HCV to podstępny wirus. - Warto wcześnie rozpoznawać zakażenie HCV zwłaszcza dlatego, że dzięki lekom, które już są dostępne w większości krajów UE, a w Polsce mamy nadzieję też będą refundowane, będziemy mogli wyleczyć prawie każdego zakażonego - uważa prezes PTH.

Organizatorem akcji jest Fundacja „Gwiazda Nadziei”. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Koalicja Hepatologiczna.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum