Bezpłatne badania dla ciężarnych w kierunku HCV

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2014 11:51

Z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby ( 28 lipca) przyszłe mamy będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku HCV realizowanych w wybranych placówkach w kraju.

W Polsce realizowany jest Program „Zapobieganie zakażeniom HCV".

Ważnym elementem w podejmowaniu skutecznej walki z HCV są badania prowadzone w ramach ogólnopolskiego Programu „Zapobieganie zakażeniom HCV' (wirusowe zapalenie wątroby typu C), współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Zdrowia, a koordynowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.

Szczególną grupą społeczną, do której kierowane są działania mające na celu ograniczenie szerzenia się HCV są kobiety w ciąży, gdyż wirus ten może przenosić się z matki na dziecko.

Dlatego organizatorzy programu zapraszają kobiety ciężarne do wykonania bezpłatnych badań w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby C (HCV). Badania będą realizowane do listopada 2014r. w placówkach medycznych, których aktualna lista znajduje się na stronie Programu: kliknij

Wczesne wykrycie zakażenia HCV istotnie zwiększa szansę matki na skuteczne wyleczenie, a tym samym na uniknięcie niekorzystnych następstw klinicznych, takich jak: marskość wątroby czy rak wątroby.

Uczestnictwo w badaniach pozwoli także na:
• oszacowanie częstości występowania zakażeń HCV oraz wskazanie czynników ryzyka zakażenia tym wirusem na podstawie badań przeprowadzonych u kobiet w ciąży,
• zwiększenie wiedzy lekarzy ginekologów-położników oraz lekarzy rodzinnych na temat zapobiegania wertykalnej transmisji HCV oraz postępowania z dzieckiem matki zakażonej.

Pełna informacja o Programie „Zapobieganie zakażeniom HCV": http://www.hcv.pzh.gov.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum