• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zwolniono tysiąc pracowników największego zakładu opieki zdrowotnej w stanie Nowy Jork. Byli niezaszczepieni

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 października 2021 09:35

W poniedziałek (4 października) w największy zakładzie opieki zdrowotnej Northwell Health w stanie Nowy Jork, zostało zwolnionych przeszło 1,4 tys. pracowników. Powodem był brak wymaganego szczepienia przeciw COVID-19.

Niezaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia zostali zwolnieni. Fot. Shutterstock
  • W stanie Nowy Jork w ubiegłym tygodniu wszedł w życie obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej
  • Z najnowszych danych wynika, że blisko 87 proc. personelu medycznego jest w pełni zaszczepionych, a 92 proc. pracowników szpitali/domów opieki przynajmniej częściowo
  • W Northwell Health zwolniono 1,4 tys. osób, które się nie zaszczepiły. Łącznie zakład zatrudnia 76 tys. pracowników
  • - Możemy obwieścić, że nasz personel jest teraz w 100 proc. zaszczepiony - stwierdził wiceprezes Northwell Health Joe Kemp

Niezaszczepieni pracownicy zostali zwolnieni

W minionym tygodniu w stanie Nowy Jork wszedł w życie obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla pracowników opieki zdrowotnej. Według danych stanowych 87 proc. personelu szpitalnego jest w pełni zaszczepionych, a 92 proc. wszystkich pracowników szpitali i domów opieki nad osobami starszymi chociaż częściowo.

Wiceprezes ds. PR firmy Northwell Health Joe Kemp powiedział w rozmowie z the Hill, że przerwano współpracę z 1,4 tys. osobami ponieważ się nie zaszczepiły. Zakład zatrudnia łącznie 76 tys. pracowników.

- Z dumą możemy obwieścić, że nasz personel - największy w stanie Nowy Jork - jest teraz w 100 proc. zaszczepiony - ogłosił.

W rozmowie z Reuterem Kemp wyjaśnił, że celem nie było zwalnianie pracowników, tylko "zaszczepienie ludzi".

- Żałujemy utraty każdego pracownika w tych okolicznościach. Jesteśmy winni naszemu personelowi i pacjentom gwarancję, że jesteśmy w 100 proc. zaszczepieni przeciwko Covid-19 - zaznaczył. 

Czytaj: Obowiązek szczepień przeciw Covid-19? Prof. Banach: powinien objąć m.in. lekarzy i pielęgniarki

Obowiązek szczepień pracowników

Do podobnej sytuacji doszło także w połowie września we Francji. Tam, aby uniknąć nierefundowanego zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych pracownik musi wykazać się szczepieniem przynajmniej jedną dawką.

- Wczoraj (15 września) doszło do około 3000 zawieszeń, które zostały wydane pracownikom służby zdrowia lub placówek medyczno-socjalnych, którzy nie rozpoczęli jeszcze szczepień - powiedział Veran w stacji RTL, dodając, że było również "kilkadziesiąt rezygnacji".

W sektorze medycznym we Francji zatrudnionych jest około 2,7 mln osób. W zależności od regionu wskaźnik zaszczepienia dla tego sektora waha się od 85 do 95 proc.

Czytaj: Francja. Nie zaszczepili się, zostali zawieszeni. Aż 3 tys. medyków odsuniętych od pracy

Minister zdrowia nie chce wprowadzać restrykcji. Niedzielski: jesteśmy w innym miejscu niż rok temu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum