• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Znany amerykański epidemiolog wyjaśnia, dlaczego młodzi powinni się szczepić

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia25 maja 2021 14:23

Młodzi ludzie, którzy chcą uniknąć tzw. długiego COVID powinni się zaszczepić - mówi dr Anthony Fauci, naczelny epidemiolog USA.

Znany amerykański epidemiolog wyjaśnia, dlaczego młodzi powinni się szczepić
Długi COVID może dopaść nawet 1 na 5 młodych osób; Fot. Shutterstock
  • Młodzi ludzie powinni rozważyć przyjęcie szczepionki ze względu na ryzyko tzw. długiego COVID - mówił cytowany przez "Rzeczpospolitą" dr Anthony Fauci, amerykański epidemiolog
  • Dzieci nie cierpią z powodu ciężkiego przebiegu aktywnego zakażenia, ale mogą cierpieć z powodu powikłań
  • Badania pokazały, że objawy chorobowe występujące długo po zakażeniu pojawiły się u 20 proc. osób w wieku 18-34 lata

Cytowany przez "Rzeczpospolitą" dr Anthony Fauci, amerykański epidemiolog i szef Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych mówił, że u dzieci przebieg choroby COVID-19 nie jest tak ostry, jak u osób starszych z chorobami współistniejącymi. Ale ciężka choroba może rozwinąć się u nich dużo później.

Ryzyko długiego COVID

- Ludzie nie biorą pod uwagę, iż nawet osoby, które przeszły chorobę łagodnie, z niewieloma symptomami, mogą cierpieć na syndrom określany jako "długi COVID", który pojawia się już po ozdrowieniu i może ciągnąć się miesiącami, dając objawy takie jak: zmęczenie, bóle mięśni, wahania temperatury czy nawet niemożność skupienia się czy skoncentrowania - mówił dr Fauci.

Ubiegłoroczne badania przeprowadzone przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) pokazały, że 20 proc. osób między 18. a 34. rokiem życia, które były zarażone koronawirusem, doświadczały pewnych objawów nawet 2-3 tygodnie od zakażenia.

Czym tak naprawdę jest długi COVID?

Prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii powiedział, że COVID-19 może przebiegać u poszczególnych pacjentów w bardzo różny sposób. Dotyczy to również objawów mogących się utrzymywać przez dłuższy czas u ozdrowieńców. - Jest już kilka podziałów dotyczących przebiegu tej choroby. Między innymi przyjmuje się, że jeśli objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni, możemy ten stan nazywać tzw. długim COVID-em - tłumaczył.

Specjalista przyznał, że na początku pandemii specjaliści spodziewali się, że rehabilitacji wymagać będą przede wszystkim osoby, które najciężej przechodziły skutki infekcji SARS-CoV-2, były hospitalizowane, także na oddziałach intensywnej terapii.

- Tymczasem okazało się, że wiele wymienionych wcześniej poważnych problemów zdrowotnych występuje wśród osób, które COVID-19 przechodziły skąpoobjawowo. Po drugie, tych wszystkich komplikacji spodziewaliśmy się przede wszystkim u osób w starszym wieku. Jednak sporo ciężkich i długo utrzymujących się objawów widzimy wśród ludzi młodych, nawet 20-, 30-letnich - podkreślił prof. Szczegielniak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum