×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zmieszanie szczepionek przeciw COVID-19. Są już wstępne wyniki badań

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 października 2021 06:26

Z danych przekazanych przez amerykańskich badaczy wynika, że osoby po przyjęciu szczepionki Johnson & Johnson, mogą skorzystać ze szczepionki posiadającej mRNA.

Zmieszanie szczepionek przeciw COVID-19. Są już wstępne wyniki badań
W USA sprawdzono efekt zmieszania szczepionek. Fot. Shutterstock
  • Narodowy Instytut Zdrowia w USA sfinansował badania dotyczące mieszania szczepionek - przyjęcie dawki przypominającej innego preparatu niż w dawkach wcześniejszych
  • Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 458 dorosłych, zaszczepionych jednym z trzech dopuszczonych w USA szczepionek
  • Jak przekazali badacze, poziom przeciwciał u osób zaszczepionych po raz pierwszy Moderną był za każdym razem wyższy w porównaniu z osobami zaszczepionymi po raz pierwszy Pfizerem lub Johnson & Johnson

Możliwe "zmieszanie" szczepionek

Badanie finansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA ocenia możliwość "zmieszania" szczepionek, czyli zastosowania w dawce przypominającej innej szczepionki niż w dawkach wcześniejszych. Obecnie w USA takie zabiegi nie są dozwolone.

Badanie przeprowadzono na 458 dorosłych osobach, zaszczepionych jednym z trzech preparatów, dopuszczonych w Stanach Zjednoczonych (Pfizer, Moderna lub Johnson & Johnson). Każda z trzech grup została podzielona na trzy nowe grupy, aby znów otrzymać odpowiednio jedną z trzech dostępnych szczepionek jako dawkę przypominającą.

Następnie naukowcy przeanalizowali poziomy przeciwciał 15 dni po wstrzyknięciu dawki przypominającej. Odkryto, że u osób zaszczepionych po raz pierwszy szczepionką Johnson & Johnson poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie po dawce przypominającej tej samej szczepionki, 35 razy po przypominającej dawce Pfizera i 76 razy po przypominającej dawce Moderny.

Czytaj: Szczepionka na konkretny wariant koronawirusa. Pfizer przygotuje ją w 100 dni

Wysoki poziom przeciwciał po jednej ze szczepionek

Z kolei poziom przeciwciał u osób zaszczepionych po raz pierwszy Moderną był za każdym razem wyższy w porównaniu z osobami zaszczepionymi po raz pierwszy Pfizerem lub Johnson & Johnson, "niezależnie od szczepionki podanej w dawce przypominającej".

Wcześniej w środę Agencja Żywności i Leków (FDA) przekazała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzasadniałyby dopuszczenie do użytku jej trzeciej dawki. Stwierdzono, że dodatkowa dawka szczepionki Moderny zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna, szczególnie w przypadku osób, u których poziom przeciwciał pozostawał wysoki. 

Czytaj: Szczepionka od Moderny nie spełnia kryteriów trzeciej dawki. Ocenę przekazała FDA

Druga dawka szczepionki Johnson&Johnson w USA. Koncern poprosił o zgodę FDA

Moderna dostarcza szczepionkę tylko bogatym krajom. Jej zyski sięgają nawet 20 mld dolarów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum