Zielona Góra: w Centrum Symulacji Medycznej UZ szkolą w zakresie szczepień mi. in farmaceutów

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia17 kwietnia 2021 14:45

W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego  rozpoczęto szkolenia dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych uprawniających do szczepień.

Zielona Góra: w Centrum Symulacji Medycznej UZ szkolą w zakresie szczepień mi. in farmaceutów
Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzi szkolenia uprawniające do szczepień. Fot. Arch. PTWP
  • Centrum Symulacji Medycznej (CSM) Uniwersytetu Zielonogórskiego posiada infrastrukturę i wykwalifikowaną kadrę do szkolenia
  • Praktyczna część szkolenia obejmuje naukę podania szczepionki oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia
  • Blisko 6 000 farmaceutów z całej Polski ukończyło już teoretyczną część szkolenia z zasad wykonywania szczepień przeciw COVID-19

Jak poinformowała Katarzyna Doszczak z biura prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego, w piątek pierwsza grupa 22 osób zakończyła praktyczne szkolenie. Łącznie do kursu przystąpi 120 osób, ale cały czas można się jeszcze zapisać na stronie internetowej Collegium Medicum UZ.

Szkolenie prowadzą pielęgniarki-dydaktyczki z Zakładu Pielęgniarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego, które są certyfikowanymi instruktorami symulacji medycznej i z zakresu wykonywania szczepień oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora.

Organizatorem szkolenia jest Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Głównym organizatorem szkolenia jest Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, z którym Uniwersytet Zielonogórski ma podpisaną umowę na przeprowadzenie praktycznej części kursu.

Pierwszym etapem szkolenia jest część teoretyczna, którą w formule e-learningowej realizuje warszawskie Centrum. Zaliczenie części teoretycznej daje prawo do przystąpienia do modułu praktycznego.

- Praktyczna część szkolenia obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego w warunkach symulowanych - wyjaśnia kier. Centrum Symulacji Medycznej UZ Agnieszka Żeromska-Michniewicz.

Nie tylko jak wbić igłę

Aktualnie w centrach symulacji jednostek szkolących, farmaceuci oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych z całej Polski szkolą także praktyczne umiejętności wykonywania szczepień oraz odświeżają wiedzę z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. To jedna z kluczowych umiejętności niezbędna w przypadku pojawienia się u pacjenta wstrząsu anafilaktycznego, w odpowiedzi na podanie szczepionki przeciw COVID-19.

Centrum Symulacji Medycznej (CSM) Uniwersytetu Zielonogórskiego posiada infrastrukturę i wykwalifikowaną kadrę do realizacji różnego rodzaju szkoleń medycznych.

Dodatkowo do przedsięwzięcia zaangażowani zostali informatycy oraz pracownicy inżynieryjno-techniczni uczelni, którzy zajmą się kwestią obsługi informatycznej w systemie potwierdzającym uczestnictwo, sprawami obsługi technicznej sprzętu i pilnowaniem przestrzegania obostrzeń sanitarnych.

6 tys. farmaceutów ma za sobą już teorię

Blisko 6 000 farmaceutów ukończyło już teoretyczną część szkolenia z zasad wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Szkolenia organizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) za pośrednictwem platformy e-learningowej dotyczą m.in.: kwestii medycznych w tym, wskazań i przeciwwskazań do szczepień oraz technicznych, związanych z prawidłową dokumentacją usługi w systemie elektronicznym. Kurs teoretyczny trwa 2 dni, a jego pozytywne zaliczenie umożliwia przystąpienie do części praktycznej.

Aktualnie w centrach symulacji jednostek szkolących, farmaceuci z całej Polski szkolą także praktyczne umiejętności wykonywania szczepień oraz odświeżają wiedzę z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. To jedna z kluczowych umiejętności niezbędna w przypadku pojawienia się u pacjenta wstrząsu anafilaktycznego, w odpowiedzi na podanie szczepionki przeciw COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum