• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zawieszenie w pracy za odmowę szczepienia? Minister pracy w Rosji rozstrzygnął sprawę

Autor: oprac. JKB • Źródło: Interfax, Rynek Zdrowia21 czerwca 2021 09:08

Trwa dyskusja, czy pracodawca może wymagać od pracownika szczepienia na COVID-19. W Rosji sprawę rozstrzygnął minister pracy i ochrony socjalnej Anton Kotjakow: każdy niezaszczepiony może zostać zawieszony w pracy

W niektórych regionach rosyjskich obowiązuje dekret nakazujący szczepienie pracowników. Fot. Shutterstock
  • Na terenie Moskwy i trzech innych regionach rosyjskich wprowadzono specjalnym dekretem obowiązek szczepień przeciw COVID-19
  • Pracownicy objęci obowiązkiem szczepień to przede wszystkim te osoby, które na co dzień pracują w handlu i oświacie
  • Minister pracy i ochrony socjalnej Anton Kotjakow wyjaśnił, że pracownicy, którzy nie zdecydują się na szczepienie zostaną zawieszeni

Pracownicy z Moskwy, a także z obwodu kemerowskiego na Syberii Zachodniej i Sachalina na Dalekim Wschodzie zostali objęci dekretem o obowiązkowym szczepieniu. Jak podaje agencja Interfax, tamtejszy resort zdrowia planuje zaszczepić co najmniej 60 proc. ludzi, którzy na co dzień mają kontakt z innymi osobami.

Bezwzględny obowiązek szczepień

W sobotę 19 czerwca minister Anton Kotjakow podczas konferencji prasowej wyjaśnił, jakie restrykcje będą nałożone na osoby niezaszczepione. Ze słów rosyjskiego ministra cytowanego przez agencję Interfax wynika, że zawieszenie w pracy będzie dotyczyć osób w regionach objętych specjalnym deretem.

- Jeśli w regionie obowiązuje dekret lekarza sanitarnego o obowiązkowych szczepieniach dla niektórych kategorii pracowników, nieszczepiony pracownik może zostać zawieszony – wyjaśnił Kotjakow cytowany przez Interfax.

Wspomniane zawieszenie w obowiązkach będzie nałożone na okres, w którym wprowadzono obowiązkowe szczepienia.

- Taka decyzja jest podejmowana na szczeblu regionalnym. Jeśli zostanie podjęta decyzja o obowiązkowym szczepieniu, na podstawie wskaźników epidemii, to dla pracowników wymienionych w odpowiednim dokumencie szczepienie staje się obowiązkowe – powiedział Kotjakow cytowany przez Interfax.

W dalszej wypowiedzi minister dodał również, że jeśli pracownik odmówi szczepienia bez podania konkretnych powodów (zwolnione ze szczepień są tylko osoby z lekarskim zaświadczeniem o przeciwwskazaniach), wówczas na czas epidemii może zostać nie tylko zawieszony, ale pozbawiony także wynagrodzenia. Przy okazji Kotjakow przyznał, że w obowiązującym rosyjskim kodeksie pracy nie przewidziano zwolnień za odmowę szczepienia.

Rosjanie nieufni wobec szczepień

Wprowadzenie dekretu nakładającego obowiązek szczepienia się pracowników, nie przypadł do gustu wielu Rosjanom. Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku w Rosji rozpoczęła się kampania promująca szczepienia. Jednak jak wynika z badań opublikowanych przez Ogólnorosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej aż 39 proc. Rosjan nie chce się szczepić z obawy przed skutkami ubocznymi.

Władze rosyjskie planują do jesieni zaszczepić około 60 proc. dorosłych obywateli. Warto wspomnieć, że wskaźnik szczepienia w Rosji nie jest zbyt wysoki – według danych z 19 czerwca, jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 19 milionów osób (13,5 proc. populacji kraju),a w pełni zaszczepionych jest ponad 15 milionów (10,5 proc. populacji).

Odmowa szczepienia - co dalej z pracownikiem?

Dyskusja, czy pracodawca może wymagać od pracownika szczepienia na COVID-19 toczy się również w Polsce. Temat budzi jednak wiele kontrowersji i wątpliwości. 

- Po pierwsze, szczepienie przeciw COVID-19 nie jest obowiązkowe. Po drugie, wobec braku stosownej regulacji ustawowej przyjęcie, że brak szczepienia na COVID-19 może stanowić uzasadnioną podstawę rozwiązania stosunku pracy, wprowadziłoby niebezpieczny wyjątek, dający pracodawcy uprawnienie do daleko idącej ingerencji w sferę prywatną pracownika - mówiła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia radca prawny Katarzyna Zwierz-Wilkocka.

Czytaj więcej: https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Czy-mozna-zwolnic-pracownika-ktory-odmawia-przyjecia-szczepionki-Odpowiedz-nie-jest-oczywista,222284,2.html

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum