×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zatrzymania za fałszywe certyfikaty o szczepieniu na Covid-19. Mieli zarobić nawet 4 mln zł

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP29 maja 2023 12:30Aktualizacja: 29 maja 2023 12:31

Krakowska prokuratura okręgowa wszczęła postępowanie dotyczące 10 osób, które miały wprowadzić do systemu teleinformatycznego 4 tys. wpisów poświadczających nieprawdę o przeprowadzeniu szczepienia przeciwko Covid-19. Grupa zarobiła na tym ok. 4 mln zł. Sprawa dotyczy asystentów medycznych.

Zatrzymania za fałszywe certyfikaty o szczepieniu na Covid-19. Mieli zarobić nawet 4 mln zł
Fałszywe certyfikaty o szczepieniach wystawiali asystenci medyczni. Fot. Adobestock
  • Postępowanie jest na etapie przygotowawczym
  • Dotyczy - jak poinformowała w poniedziałek prokuratura - działalności zorganizowanej grupy przestępczej na terenie całego kraju
  • Chodzi o przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów

Cztery tysiące sfałszowanych wpisów

Od 2021 r. do maja 2023 r. grupa miała wprowadzić do systemu teleinformatycznego platformy gabinet.gov.pl 4 tys. wpisów poświadczających nieprawdę osiągając z tego tytułu korzyść majątkową w kwocie ok. 4 mln zł. Osoby, które nie przeszły szczepienia, otrzymywały certyfikaty o zaszczepieniu się przeciwko Covid-19.

10 podejrzanych o założenie, kierowanie i udział w grupie, na polecenie krakowskiej prokuratury, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Krakowie oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji z Warszawy.

Śledczy zabezpieczyli ponad 70 elektronicznych nośników informacji oraz kilkaset innych przedmiotów mogących służyć do popełnienia przestępstw lub z nich pochodzić. Dokonano również tymczasowego zajęcia mienia, wartego ok. 150 tys. zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie, poświadczania nieprawdy. Jedna osoba usłyszała zarzut związany z założeniem lub kierowaniem grupą.

Podejrzani są w wieku od 21 do 41 lat. Grozi im od pół roku do 15 lat więzienia.

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, Wydział Karny, na wniosek prokuratury, zastosował już wobec dziewięciu osób tymczasowy, trzymiesięczny areszt. Wobec jednej zastosował dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju, poręcznie majątkowe w wysokości 15 tys. zł i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Sprawa ma charakter rozwojowy - zaznaczyła prokuratura.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum