"Zaszczep się wiedzą" - rusza kampania walcząca z mitami o szczepieniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2015 10:07

Decyzje, by nie poddawać dzieci szczepieniom, podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji - przekonują organizatorzy akcji "Zaszczep się wiedzą" i rozpoczynają kampanię informacyjną nt. szczepień.

"Zaszczep się wiedzą" - rusza kampania walcząca z mitami o szczepieniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Każdego roku wzrasta liczba rodziców rezygnujących ze szczepienia swoich dzieci. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w 2014 r. nie zostało zaszczepionych przeszło 12 tys. osób, czyli ponad 40 proc. więcej niż w roku wcześniejszym.

- Decyzje, by nie poddawać dzieci szczepieniom, podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji: pojawiających się w internecie anonimowych wpisów, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii - oceniają organizatorzy kampanii "Zaszczep się wiedzą".

Rosnąca liczba osób, które odmawiają szczepień, niepokoi lekarzy. - Zaniechanie szczepień jest równoznaczne z powrotem chorób zakaźnych, które dziesiątkowały ludzkość jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Pamiętajmy, że choroby zakaźnie to nie tylko ryzyko śmierci, ale także poważnych powikłań - ostrzega krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Dzięki szczepieniom na terenie Europy udało się wyeliminować lub zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele ciężkich chorób zakaźnych, np. odrę, błonicę, polio i gruźlicę. Z danych UNICEF wynika, że każdego roku na całym świecie szczepienia ratują życie od 2 do 3 mln dzieci. Niezaszczepione dzieci są nie tylko narażone na zachorowanie, ale również rozprzestrzeniają choroby, zwiększając ryzyko zachorowania wśród pozostałych osób.

Ogólnopolska kampania informacyjna "Zaszczep się wiedzą" rozpoczyna się w poniedziałek (5 października). Jej celem jest walka z nierzetelnymi źródłami wiedzy o szczepieniach. Na stronie internetowej kampanii www.zaszczepsiewiedza.pl zamieszczono informacje na temat szczepień. "Są to materiały przygotowane zarówno przez wybitnych ekspertów, jak i rekomendacje instytucji, od lat profesjonalnie zajmujących się chorobami zakaźnymi oraz wakcynologią" - zapewniają organizatorzy.

Akcja odbywa się pod patronatem merytorycznym: Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Fundacji Rozwoju Pediatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc i konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum