MM, MAK/Rynek Zdrowia | 17-03-2019 10:31

Zastępca GIS: zmieniamy model komunikacji dotyczący szczepień ochronnych

- Od kilku lat obserwujemy w Polsce wzrost liczby osób, które nie realizują obowiązku szczepień ochronnych. Aby odwrócić ten trend, Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje wiele działań informacyjnych i edukacyjnych - mówi Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Z Izabelą Kucharską, zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego, rozmawiamy o szczepieniach ochronnych w Polsce; FOT. PTWP

- W 2018 roku poddania się obowiązkowym szczepieniom odmówiło w naszym kraju ok. 40 tys. osób. W poprzednich latach ta liczba sięgała 20-30 tysięcy. Niestety, powoduje to istotny wzrost liczby zachorowań na choroby zakaźne - zaznacza Izabela Kucharska.

Podkreśla, że Państwowa Inspekcja Sanitarna od pewnego czasu zmienia model komunikacji dotyczący szczepień ochronnych: - Chodzi nam przede wszystkim o to, aby społeczeństwo wiedziało, gdzie poszukiwać źródeł wiarygodnych, a zarazem przystępnych informacji na temat szczepień - wyjaśnia Izabela Kucharska.

I dodaje: - Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi m.in. w internecie hasztagową akcję #zaszczepieniBezpieczni. Biorą w niej udział starsi lekarze, którzy wiele lat temu w swojej pracy zawodowej zetknęli się na oddziałach szpitalnych z duża liczbą chorych, w tym dzieci, cierpiących i umierających z powodu chorób zakaźnych, przeciwko którym w Polsce nie było wówczas szczepionek.

- Prowadzimy także wiele działań informacyjnych, między innymi w mediach społecznościowych. Zdajemy sobie sprawę, że w dobie rozwoju technologii informacyjnych, zwłaszcza młodzież chętniej korzysta z internetu niż z tradycyjnych form przekazu jak broszury, ulotki czy książki o tematyce zdrowotnej - stwierdza zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).