Zapalenie mięśnia sercowego po COVID-19. "Ryzyko nawet 10 razy niższe po szczepionce mRNA"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP22 stycznia 2023 07:38

Po szczepieniu przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA ryzyko pocovidowego zapalenia mięśnia sercowego spada siedmio-dziesięciokrotnie - mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Zapalenie mięśnia sercowego po COVID-19. "Ryzyko nawet 10 razy niższe po szczepionce mRNA"
Po szczepionce mRNA spada ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po COVID-19 Fot. Shutterstock
  • Po szczepieniu przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA ryzyko pocovidowego zapalenia mięśnia sercowego spada siedmio-dziesięciokrotnie - mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska
  • Zapalenie mięśnia sercowego na ogół spowodowane jest przez infekcję wirusową, na przykład przez wirusa grypy
  • Patogen atakuje ściany mięśnia sercowego i może powodować chwilowe lub trwałe jego uszkodzenie. Objawia się to osłabieniem siły skurczu mięśnia sercowego lub zaburzeniem jego stymulacji elektrycznej

Zapalenie mięśnia sercowego po podaniu szczepionki mRNA przeciwko COVID-19

Ekspertka odniosła się do ostatniej pracy amerykańskich naukowców opublikowanej w czasopiśmie kardiologicznym "Circulation", która dotyczy przyczyn występowania zapalenia mięśnia sercowego u młodych ludzi po podaniu szczepionki mRNA przeciwko COVID-19.

Przekazała, że w badaniu uczestniczyło 16 osób (80 proc. stanowili mężczyźni) z poszczepiennym ZMS, które rozwinęło się u nich w ciągu tygodnia po drugiej dawce szczepionki mRNA. Grupę kontrolną, czyli bez stwierdzonego zapalenia mięśnia sercowego stanowiło 45 zaszczepionych osób.

- Z badań wynikało, że obie grupy miały podobne miano i profil przeciwciał oraz limfocytów T. Nie wykazano wzrostu poziomu autoprzeciwciał. U osób z zapaleniem mięśnia sercowego stwierdzono nieznacznie podwyższone stężenie cytokin - przekazała wirusolog.

Zwróciła również uwagę, że u zaszczepionych osób z ZMS wykryto natomiast wysoki poziom krążącego białka S. Wyjaśniła, że białko to nie było związane z przeciwciałami i pozostawało wykrywalne przez okres do trzech tygodni od daty szczepienia. Natomiast osoby grupy kontrolnej nie miały we krwi wolnych białek S" - sprecyzowała prof. Szuster-Ciesielska.

"Konieczne dalsze badania"

Dodała, że konieczne są dalsze badania, aby poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego u niektórych młodych osób - głównie mężczyzn do 30. roku życia - białko S wytworzone po szczepieniu unika występujących u nich przecież na normalnym poziomie przeciwciał.

Jak wyjaśniła ekspertka, poszczepienne zapalenie mięśnia sercowego jest rzadkie, występuje bowiem u 0,007 proc. zaszczepionych, najczęściej młodych mężczyzn.

- Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po COVID-19 jest od siedmiu do dziesięciu razy wyższe niż po szczepieniu szczepionką mRNA, dlatego należy nadal popierać szczepienia przeciwko COVID-19, aby zapobiec poważnym skutkom klinicznym - zaznaczyła wirusolog.

Zapalenie mięśnia sercowego na ogół spowodowane jest przez infekcję wirusową, na przykład przez wirusa grypy. Patogen taki atakuje ściany mięśnia sercowego i może powodować chwilowe lub trwałe jego uszkodzenie. Objawia się to osłabieniem siły skurczu mięśnia sercowego lub zaburzeniem jego stymulacji elektrycznej.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum