• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zalecania dla podróżujących w regiony krążenia dzikiego wirusa polio

Autor: Szczepienia.info/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2014 18:34

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wszystkie osoby udają się w regiony krążenia dzikiego wirusa polio, powinny otrzymać szczepionkę inaktywowaną przeciw wirusowi polio (IPV). Odstęp pomiędzy podaniem szczepionki a datą planowanego powrotu nie powinien być dłuższy niż 12 miesięcy. Kraje wymieniane przez WHO to: Afganistan, Kamerun, Etiopia, Gwinea Równikowa, Irak, Izrael, Nigeria, Pakistan, Somalia i Syria.

Światowy program eradykacji polio zmierza ku końcowi. Tylko trzy kraje na świecie borykają się z rodzimymi zakażeniami wywoływanymi dzikimi szczepami wirusa polio (kraje endemiczne: Pakistan, Afganistan, Nigeria). W ostatnich latach ma jednak miejsce niekorzystne zjawisko rozprzestrzeniania się wirusa polio do krajów wcześniej uznanych za wolne od tego wirusa, często także posiadające populację o niskim poziomie zaszczepienia. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia publicznego i może niekorzystnie wpłynąć na realizację światowego programu eradykacji polio.

W związku z zaistniałą sytuacją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe zalecenia dla podróżnych wyjeżdżających lub powracających z regionów krążenia dzikiego wirusa polio.

Wszystkie osoby które mieszkają lub przebywają dłużej niż 4 tygodnie w jednym z 10 wyżej wymienionych krajów i planują wyjazd z tego kraju powinny otrzymać szczepionkę przeciw polio (OPV- doustną lub IPV- inaktywowaną) nie później niż 4 tygodnie przed wyjazdem i nie wcześniej niż 12 miesięcy przed datą wyjazdu z tego kraju.

Więcej: szczepienia.pzh.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum