• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie nadal spada

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2013 16:08

W aptekach i hurtowniach brakuje szczepionek przeciwko grypie. Eksperci wskazują powód problemów z dostępnością - w tym sezonie tylko dwie firmy sprowadziły szczepionki na rynek polski.

Zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie nadal spada
Powodów do utrzymania dostaw na wyższym poziomie nie ma: Polacy nie chcą się szczepić, w efekcie część ubiegłorocznych zapasów musiała zostać zutylizowana. Według danych firmy Sanofi Pasteur, trend spadkowy trwa od kilku lat. Tylko w ciągu trzech ostatnich rynek szczepień przeciwko grypie spadł o 45 procent.

- W związku z niskim poziomem wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce, w latach poprzednich zdarzały się sezony, w których byliśmy zmuszeni do utylizacji niewykorzystanych szczepionek przeciwko grypie. Wielkość niszczonych partii była różna zależnie od sezonu i wahała się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy opakowań - wyjaśnia Maciej Trybulec, Dyrektor Generalny Sanofi Pasteur Sp. z o.o.

Jednak firma uspokaja, że zaplanowane na ten rok dostawy liczby dawek szczepionki przeciwko grypie będą adekwatne do potrzeb polskich pacjentów. - W naszym przypadku będzie to liczba dawek porównywalna z dostawami z ubiegłego roku - dodaje Maciej Trybulec.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum